Doba čtení:2 m, 22 s
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vnímá obavy zaměstnavatelů jako odůvodněné. Podle něj třeba respektovat doporučení Uhelné komise. Foto: MPO

Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu (ZSDNP) je silně znepokojen okolnostmi rozhodování vlády o konci využívání uhlí v Česku dle doporučení Uhelné komise. Vedení svazu proto zaslalo dopis ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi. Ten prostřednictvím svého náměstka René Neděly odpověděl, že obavy sdílí.

„Vzhledem k výsledkům mezirezortnímu řízení a názorům jednotlivých ministrů vlády ČR, které sdělují v médiích, hrozí, že odborné a technické téma bude před volbami zpolitizováno ve snaze získat hlasitou, ale co do počtu jen menšinovou, zcela problematiky neznalou a o následcích rozhodnutí neinformovanou skupinu voličů. Bojíme se, že osud konkrétních mnoha desítek tisíc zaměstnanců uhelného sektoru a navazujícího průmyslu se nebude odvíjet od expertní analýzy ani od reálných ekonomických ukazatelů, ale čistě od krátkodobých politických kalkulací,“ napsali ministrovi prezident ZSDNP Jan Budinský a viceprezident Petr Lenc.

Čtěte také:
Nový blok v Dukovanech zaplatí stát
Nový blok Dukovan získal povolení od Drábové

Upozornili, že nejracionálnější a zcela hmatatelný příspěvek do debaty přitom v posledních týdnech vnáší sama příroda, kdy v mrazivém počasí dosáhla česká energetická soustava rekordního zatížení 12260 MW a více než 41 milionů m3 plynu. Evropská energetika se ocitla v lednu na hranici blackoutu, v Texasu v USA vlivem mrazivého počasí skutečný blackout nastal.

„Zvažovat za těchto okolností dřívější rok odchodu od uhlí, než jaký určila Uhelná komise, aniž bychom měli k dispozici náhradní zdroje, považujeme za krajně nezodpovědné. Uhelná komise na konci loňského roku doporučila vládě rozhodnout o konci uhlí v roce 2038. My sami jsme jako optimum viděli rok 2043. V Uhelné komisi jsme nakonec po úvaze podpořili kompromisní rozhodnutí a výsledek jeden a půl roční práce, na níž se podíleli experti napříč obory, ale i zástupci ekologických organizací. Konec uhlí v roce 2038 si zvolilo i sousední Německo, které je ekonomicky i energeticky mnohem silnější než ČR, s tím, že hlavní pokles se odehraje až na konci časového intervalu,“ napsali představitelé ZSDNP, kteří varovali, že tlak na vládu, aby nerespektovala doporučení komise, není podložen žádnými novými podklady, a ohrožuje až 40 tisíc pracovních míst.

Havlíček obavám zaměstnavatelů rozumí

Ministerstvo průmyslu obavy ZSDNP sdílí. „Vaše obavy z možného dřívějšího útlumu uhlí, než který doporučila Uhelná komise, zejména s ohledem na zaměstnance v uhelném sektoru, plně chápeme a vnímáme je jako odůvodněné. Pan ministr Havlíček, který je jedním z předsedů Uhelné komise, podpořil útlum uhlí v roce 2038, a to mimo jiné s ohledem na sociální dopady tohoto útlumu a potřebu zajištění dostatečných náhrad zdrojů. Rok 2038 budeme také jako Ministerstvo průmyslu a obchodu podporovat na nadcházejícím jednání vlády ČR,“ napsal v odpovědi náměstek ministra René Neděla s tím, že se ministerstvo snaží věcné argumenty předkládat i ostatním členům vlády. Konečné rozhodnutí vlády však bude mít i politický rozměr.