Zamíří ruské uhlí do Indie?

Indie patří k největším světovým producentům, spotřebitelům i dovozcům uhlí. Foto: pixabay.com

Indický dovoz uhlí z Ruska by mohl být v březnu nejvyšší za více než dva roky. Indičtí kupci totiž pokračují v nákupu paliva z ruského trhu, který je nyní stále více izolován sankcemi.

Podle údajů poradenské společnosti Kpler by měly lodě převážející koksovatelné uhlí, které se používá především pro výrobu oceli, i energetického uhlí, které se používá především pro výrobu elektřiny, dodat v březnu do indických přístavů nejméně 1,06 milionu tun, což je nejvíce od ledna 2020, napsal server msn.com.

Rusko, které bylo doposud šestým největším dodavatelem koksovatelného a energetického uhlí do Indie, by mohlo začít nabízet čínským a indickým odběratelům konkurenceschopnější ceny, protože evropští a další zákazníci se Rusku kvůli sankcím vyhýbají. Podle indických obchodníků by obchod mohla podpořit také obchodní dohoda týkající se směnného kurzu mezi rublem a rupií.

Německo asi zbývající jaderky stejně vypne

Podle indické poradenské společnosti Coalmint bude na indické pobřeží do 20. března dodáno přibližně 870 000 tun ruského uhlí, což je nejvíce od dubna 2020. Toto číslo by bylo vyšší, kdyby se od poloviny února v ruských přístavech naložilo více uhlí, protože ruským lodím obvykle trvá asi měsíc, než do Indie dodají, uvedl Aditi Tiwari, vedoucí trhu s uhlím ve společnosti Coalmint.

Indičtí kupci se po zákazu SWIFT a sankcích uvalených na Rusko stáhli do pozadí. Hledají alternativy z Austrálie a USA,“ uvedl Tiwari. Řada ruských bank byla odříznuta od systému zabezpečených zpráv SWIFT, který usnadňuje přeshraniční platby.

Putinovo brutální poselství evropské energetice

Podle údajů společnosti Refinitiv o sledování plavidel a zdroje z odvětví však po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února vypluly z ruských přístavů do Indie nejméně tři lodě s uhlím.

Indičtí kupci stále dostávají uhlí z Ruska na zdejší trh, ale začínají to mít stále těžší, protože banky nejsou ochotny otevírat akreditivy,“ uvedl zdroj z odvětví.

Indie zkoumá možnosti, jak vytvořit mechanismus plateb v rupiích s Ruskem, aby zmírnila dopady západních sankcí uvalených na Rusko na Dillí.