Zastupitelé Prahy 4 zamítli prodej 4-energetické

Radnice Prahy 4. Foto: praha4.cz

Zastupitelé Prahy 4 zamítli plánovaný prodej vlastní společnosti 4-energetická firmě Pražská teplárenská. Pro záměr nehlasoval dostatečný počet zastupitelů. Návrh předložil k projednání starosta Petr Štěpánek (SZ). Teplárna za firmu městské části nabízela 23 milionů korun. 4-energetickou založila radnice v roce 2009 a měla distribuovat teplo obyvatelům Prahy 4. Na fungování firmy si v minulosti stěžovali obyvatelé, kterým zdražila teplo. Prodej dnes kritizovala opozice.

Prodej se měl podle dokumentu, který zastupitelé projednávali, uskutečnit do konce letošního roku. Podle starosty Štěpánka tak radnice chtěla zajistit obyvatelům, aby platili za teplo stejně, jako lidé v jiných částech Prahy.

Čtěte také:
Podivný obchod s teplem na Praze 4
Aktivisté Křetínského v plzeňské teplárně nechtějí

Obyvatelé městské části si v minulosti stěžovali, že firma teplo předražuje. Fungování společnosti v minulosti kritizovala tehdejší opozice. Žádala forenzní audit firmy, zřízení zastupitelské komise, která by řešila stížnosti občanů na dodávky a ceny tepla, a zveřejňování zápisů z jednání statutárních orgánů společnosti. Tehdejší vedení radnice i firmy požadavky odmítlo včetně zveřejnění kalkulace ceny tepla.

Záměr prodeje kritizovala opozice, která upozornila například na to, že městská část v minulosti vložila do společnosti peníze, o kterých není jasné, zda je nabyvatel bude splácet městské části. Radnice do firmy mimo jiné loni vložila hmotný majetek tepelného hospodářství a kapitalizovala pohledávku společnosti zhruba 5,2 milionu korun. „Výběrové řízení bylo špatně nastaveno. Já pro to hlasovat nebudu, protože nehodlám chodit na policii,“ řekl opoziční zastupitel Jiří Bodenlos (ČSSD). Opoziční zastupitelé TOP 09 následně při hlasování opustili jednací sál.

Výtky opozice odmítl starosta Štěpánek. Radní Jaroslav Míth (ODS) pak řekl, že městská část by se neměla angažovat v byznysu a neumí provozovat podobné firmy. S tím nesouhlasil opoziční zastupitel Jan Petr (TOP 09).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje