Zbrklá rozhodnutí mohou vést ke katastrofě

Polský europoslanec za vládní stranu Právo a Spravedlnost a bývalý náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski upozorňuje, že ani bohaté Německo transformaci energetiky nezvládá. Foto: wikipedia.org

Transformace těžebního průmyslu by měla být založena na racionalitě, dialogu a respektu k regionu, který je označován za průmyslové srdce Polska. Uvedl to polský europoslanec za vládní stranu Právo a Spravedlnost a bývalý náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

„Jsem zastáncem evolučního procesu změn v ekonomice, průmyslu a těžbě. Pouze tak můžeme zabránit mnoha nebezpečným jevům. Sociální a ekonomické dopady příliš rychlých a náhlých rozhodnutí se mohou v příštích několika letech ukázat jako katastrofické,“ uvedl Tobiszowski pro server nettg.pl.

Čtěte také:
Polsko vyměřilo Gazpromu obří pokutu
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

„Nezapomínejme, že náš energetický mix vyrůstá z historických podmínek. Jak ukazují údaje Eurostatu, v Polsku v letech 2006–2018 klesl podíl pevných fosilních paliv na výrobu elektřiny v největší míře v Evropě, a to o 13%, zatímco v Německu klesl o 11% a v EU jako celku o 10%. Tento proces tedy nyní děláme a měli bychom v něm být podporováni,“ zdůraznil europoslanec, který upozornil na zásadní rizika příliš rychlé transformace energetiky.

„Podívejme se na německé zkušenosti, které ukazují, že ani pečlivě naplánovaná metamorfóza energetického mixu a přidělení obrovských zdrojů na něj nezaručuje úspěch. V německém těžebním městě Gelsenkirchen se dnes odhaduje nezaměstnanost na 18 procent a třetina obyvatel je ohrožena chudobou. A to i přesto, že německá vláda vydává na transformaci obrovské finanční částky. Proces transformace by proto měl být hluboce promyšlený a časově rozložený,“ dodal Tobiszowski.