Doba čtení:1 m, 51 s
Německá koalice naplánovala, že solární systémy budou schopny na konci dekády dodávat do německé sítě celkem 215 gigawattů elektřiny – tedy ve srovnání s dneškem více než dvojnásobek. Energetičtí odborníci plán vlády kritizují a považují ho za nerealistický. Foto: eon

Německá sázka na obnovitelnou energii se stále prodražuje, především státnímu rozpočtu, který zelenou elektřinu dotuje. Od příštího roku bude podpora obnovitelných energií plně hrazena z pokladny spolkové vlády. Provozovatelé rozvodných sítí předpovídají, že si vyžádá 17 miliard eur (430 miliard korun), napsal pro deník E15 Petr Fischer.

Problém ale bude s těmito dotacemi už letos. Ekonomové z výzkumného hospodářského ústavu v Vestfálsku (RWI) předpovídají, že na účtu pro zelené energie bude letos celkem potřeba 23 miliard eur, jenomže vláda počítala v rozpočtu jen s 19 miliardami. Vláda proto už letos v létě vytvořila něco, čemu se říká „dodatečný rozpočet na rok 2024“. Nově se tu zvyšuje plánovaný schodek o 11,3 miliardy eur na 50,3 miliardy eur. Dodatek kancléř Olaf Scholz (SPD) a jeho ministři hospodářství a financí, Robert Habeck (Zelení) a Christian Lindner (FDP), zdůvodnili mimo jiné pravě vyššími výdaji na financování zelené elektřiny. Přesto se zdá, že peníze na dotování nových obnovitelných zdrojů úplně stačit nemusí.

V Německu našli spoustu nekontrolovaných úniků metanu

Hlavní problém je, že se stále častěji „prodává“ zelená elektřina, jíž je v určité chvíli nadbytek, za zápornou cenu. Dodavatelé za ni musí odběratelům zaplatit. Stát ale stále musí operátorům platit garantovanou pevnou cenu za každou kilowatt hodinu elektřiny. Rozdíl ve stanovené odměně pro výrobce zelené elektřiny je podle odborníků třeba odpovídajícím způsobem kompenzovat. A protože zelené energie je na trhu stále více a více, rostou i tyto vyrovnávací garanční náklady vlády. Takový vývoj se dá očekávat minimálně ještě v několika příštích letech, kdy náklady na dotace zelené elektřiny dále porostou.

Německá koalice naplánovala, že solární systémy budou schopny na konci dekády dodávat do německé sítě celkem 215 gigawattů elektřiny – tedy ve srovnání s dneškem více než dvojnásobek. Energetičtí odborníci plán vlády kritizují a považují ho za nerealistický. Hlavním důvodem je skutečnost, že německé rozvodné sítě nejsou na takový nápor nové elektřiny připravené. Nachystané zatím nejsou ani potřebné investice do infrastruktury.