Zelení jsou proti financování plynu z klimafondů EU

O tom, co lze z fondů financovat, bude dnes hlasováno v Evropském parlamentu. Foto: Wikipedia.

Němečtí Zelení se staví proti podpoře plynárenských projektů s plánovanou finanční pomocí EU na změnu klimatu v uhelných regionech. Dotace na „překlenovací technologii“ s omezenou budoucností by byly zbytečné, vysvětlil německý europoslanec za Zelené Niklas Nienaß.

Jde o plánovaný Fond spravedlivé transformace, který by měl pomoci uhelným regionům s přechodem na jiná odvětví. O tom, co lze z fondů financovat, bude dnes hlasováno v Evropském parlamentu. Podle posledního stavu jednání by to mělo za určitých podmínek zahrnovat i projekty v oblasti plynu, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Putin a Merkelová dál podporují Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Nienaß uvedl, že ačkoli Evropský parlament v loňském roce vyhlásil nouzovou situaci v oblasti klimatu, křesťanští demokraté, sociální demokraté a liberálové chtěli „pokračovat v dotování zabijáků v oblasti klimatu, jako by se nic nestalo“. Místo budování lepší ekonomiky pro budoucnost dochází k plýtvání penězi, „aby hrstka velkých společností poškozujících klima mohla ještě trochu vydělat“.

Z hlasování v Evropském parlamentu nyní můžete vidět, jak vážně to strany s ochranou klimatu myslí, řekla jeho stranická kolegyně Henrike Hahnová. Transformace je nutná. „Ale my říkáme, ne podpoře fosilních paliv,“ řekl Hahnová.

Spalování zemního plynu produkuje oxidu uhličitého než uhlí. Zelení však varují před metanem, který se uvolňuje během přepravy a je ještě škodlivější než CO2.