Doba čtení:1 m, 27 s
Drapalova-Michalek
Senátor Libor Michálek a předsedkyně Strany Zelených Jana Drápalová. Foto: iUHLI.cz

Strana zelených (SZ) spustila informační kampaň za zachování limitů a představila petici, kterou podepsali senátoři za SZ. Kampaň souvisí s chystanou aktualizací Státní energetické koncepce (ASEK), v níž by mohly být limity na těžbu uhlí v Ústeckém kraji prolomeny. Pro prolomení limitů jsou naopak zaměstnavatelé, odboráři, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a prezident Miloš Zeman. V celé vládě prolomení limitů podporu ale nemá. V současné době se objevuje celá řada studií, které vyčíslují dopady budoucího politického rozhodnutí.

„Prolomení limitů je naprosto nepřípustné. Uhlí, které je pod zemí, nepatří těžařské lobby, ale všem občanům tohoto státu. Není v jejich zájmu ho rychle vytěžit a prohnat komíny elektráren, jejichž výroba  jde na vývoz,“ uvedla předsedkyně SZ Jana Drápalová.

Zastánci prolomení limitů naopak argumentují hrozícím zvýšením nezaměstnanosti v již nyní problematickém regionu, zdražováním elektrické energie i tepla a negativními dopady do státního rozpočtu. „Pokud vláda rozhodne, že se nebude dál těžit, bude muset přijmout odpovědnost za všechny s tím spojené náklady. Také za to, že za limity zůstane 750 miliónů tun toho nejkvalitnějšího hnědého uhlí. Lom se totiž nedá zamknout jako fabrika, postavit jednoho hlídače, a když se to hodí, pokračovat v těžbě,“ řekla například předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) Helena Veverková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje ale i posunutí limitů v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Rozhodnutí lze očekávat pravděpodobně v létě.