Doba čtení:1 m, 4 s
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce, aby všichni v Rusku pochopili, že žádná země nemůže používat energie jako zbraň a vydírat svět. Foto: wikipedia.org

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval země produkující ropu a zemní plyn, aby zvýšily těžbu, a Rusko tak nemohlo své nerostné bohatství využívat k „vydírání“ ostatních. Ve svém projevu na mezinárodní konferenci Fórum v Dauhá Zelenskyj během videopřenosu uvedl, že země jako Katar by mohly přispět ke stabilizaci Evropy.

Mohou udělat mnoho pro obnovení spravedlnosti. Budoucnost Evropy závisí na vašem úsilí. Žádám vás, abyste zvýšili produkci energií, aby všichni v Rusku pochopili, že žádná země nemůže používat energie jako zbraň a vydírat svět,“ řekl ukrajinský prezident.

Rusko je hlavní dodavatel zemního plynu do Evropy. Invaze na Ukrajinu vyvolala obavy z narušení dodávek, ale také otázky ohledně evropské závislosti na dovozu energií z Ruska. Jednotlivé země i Evropská unie jako celek se v kontextu ruské agrese snaží tuto energetickou závislost zásadně snížit.

Evropa odmítá platit za plyn v rublech

Rusko se podílí dodávkami plynu do EU ze 40 procent. Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila již tak vysoké ceny energií na rekordní hodnoty a přiměla EU, aby se zavázala snížit závislost na ruských fosilních palivech zvýšením dovozu z jiných zemí.