Zeman chce těžit zlato

Doba čtení:1 m, 10 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Prezident Miloš Zeman, který je zastáncem prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, podpořil také plán ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) obnovit ve Zlatých Horách na Jesenicku těžbu zlata. Těžba v regionu s vysokou nezaměstnaností by podle něj v následujících letech mohla dát práci stovkám lidí. Informaci přinesly Finanční noviny.

„Podle mého názoru by bylo dobré podpořit obnovení těžby zlata (ve Zlatých Horách), a to z toho důvodu, že cena zlata na světových trzích se od zastavení těžby někdy v roce 1993 mnohonásobně zvýšila, takže těžba by byla rentabilní,“ řekl prezident při návštěvě Zlatých Hor.

S obnovením těžby kovů včetně zlata počítá nová surovinová politika státu, kterou nedávno připravilo MPO. Plánovaná těžba zlata by podle Zemana neměla nepříznivý dopad na životní prostředí. „Jsem proti těžbě zlata metodou kyanidového loužení, protože ničí spodní vody. Ale tady je hlubinná těžba,“ podotkl Zeman.

Při hlubinné těžbě se zlatá ruda těží hornickým způsobem, který je šetrný k přírodě. Ze Zlatých Hor by byla převážena do zpracovatelského závodu v Belgii. Ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) za jeho snahu obnovit těžby zlata prezident pochválil.

Dobývání zlata má v místě staletou tradici. Prvními písemnými zprávami je doloženo ve 13. století, odborníci ale počátek těžby cenného kovu odhadují už na přelom 10. a 11. století. Novodobá těžba zlata skončila v polovině 90. let.