Prezident Miloš Zeman vybídl ve včerejším vánočním poselství vládu k tomu, aby Česko vyvázala ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), která podle něj zásadní měrou přispívá k dramatickému růstu cen energií. Reakce politické na sebe nenechaly dlouho čekat.
Dohoda podle Zemana přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. Zemanem zmiňovaná opatření jsou většinou ve fázi návrhů unijní exekutivy. V případě zemního plynu návrh počítá s o deset let pozdějším termínem, v případě vozidel je rok 2035 možným koncem prodeje nových automobilů se spalovacím motorem.
Vládní politici v té souvislosti zmínili, že se Zeman dopustil nepřesností, šíření fám či dezinformací. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že Zeman snížil své sdělení strašením terorem či šířením dezinformace o zákazu plynu v roce 2030. Šéfka Sněmovny a vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrzení o plynu označila za jednu z řady nepřesností. Odstoupení od Zelené dohody by podle ní znamenalo rezignaci na řešení dopadů klimatické změny.
Václav Klaus: Ano, budeme chudší
„Už jsem dávno vzdal to, že by pan prezident mohl alespoň v době Vánoc mluvit o hodnotách společnosti a snažit se ji spojovat… Srovnávat ale Zelený úděl s teroristy z Tálibánu je už hodně chucpe a laciné. I na Zemana…“ napsal na twitter europoslanec Jiří Pospíšil.
Naopak premiér Petr Fiala ocenil, že Zeman pojmenoval největší problémy dneška, mezi něž patří i vysoké ceny energií. „Je dobře, že Miloš Zeman ve svém projevu zmínil tři nejpalčivější problémy dneška a zdůraznil nutnost očkování. Na řešení koronavirové situace, vysokých cen energií a snížení deficitu můžeme mít různé názory. Shodujeme se ale, že to jsou nejdůležitější úkoly, které před námi stojí,“ napsal ČTK Fiala.
Předseda ANO Andrej Babiš souhlasí s tím, že některé ekologické návrhy Evropské komise mohou být nebezpečné. Vyvázání ze Zelené dohody však podle Babiše není možné, protože by připravilo Česko o finance z EU. Některým nesmyslným iniciativám EK by mohlo pomoci zabránit české předsednictví v EU v příštím roce, napsal bývalý premiér ČTK.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dohodu nevnímá jako nebezpečí, ale jako realitu. Zeman má podle něj na svůj názor na dohodu právo. „Energetická politika je ale věcí vlády a my uděláme vše pro to, abychom vyjednali takové konečné podmínky dohody, aby byly co nejpřijatelnější pro české občany,“ doplnil. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla, že Zelená dohoda je pro ČR výzvou a příležitostí, jak se postupně připravit na klimatické změny. „Rozhodně nepodporuji vyvázání z Green Dealu,“ sdělila ministryně ČTK.
Je vám zle? Tak vám bude ještě hůř!
Naopak Šéf SPD Tomio Okamura ocenil, že Zeman stejně jako SPD podporuje odstoupení od Zelené dohody.
Zelená dohoda pro Evropu představuje plán Evropské komise na ochranu klimatu, unijní exekutiva se v rámci této strategie snaží nasměrovat sedmadvacítku členských zemí ke splnění klimatických cílů, na kterých se lídři států dohodli loni. Do konce desetiletí by podle nich unie chtěla omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990, do poloviny století pak neprodukovat emise žádné, anebo je vyvážit například technologickými opatřeními.
Ke kritikům dohody patří vedle prezidenta i zástupci velkých českých zemědělských podniků. Dlouhodobě proti ní vystupuje Agrární komora ČR, která opakovaně vyzvala Evropskou komisi k předložení dopadových studií k úmluvě. Podobný požadavek měl na podzim loňského roku také Zemědělský svaz ČR. Evropské zemědělské cíle například předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.
Začátkem listopadu se k Zelené dohodě pro Evropu postavil rezervovaně Senát, podle jehož usnesení je přijetí tak ambiciózního plánu v situaci, kdy není známo, jak se nahradí dosavadní zdroje energie, nezodpovědné.