Zeman míří na sever. Podpoří těžaře?

Doba čtení:1 m, 23 s

Prezident Miloš Zeman. Foto: hrad.cz

Prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě podporuje prolomení těžebních limitů, navštíví na začátku prosince Ústecký kraj. Na sever Čech letos přijede už podruhé. Přesný program jeho návštěvy se teprve plánuje.

Zeman se v únoru setkal s horníky Severní energetické a připomněl důvody k další těžbě uhlí v regionu. „Vezměme do ruky kalkulačku a počítejme. Počítejme zásoby uhlí, které by se zde mohlo těžit. Počítejme jeho výhřevnost. Počítejme počet zaměstnanců, kteří by přišli o práci včetně navazujících profesí. Ale také počítejme s tím, že z hnědého uhlí svítí každá druhá žárovka v naší republice,“ uvedl prezident v hornické jídelně na dole ČSA.

Ale také počítejme s tím, že z hnědého uhlí svítí každá druhá žárovka v naší republice

Čtěte také: Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí

V souvislosti s nejistou budoucností Horního Jiřetína vzpomněl řadu českých měst a vesnic, které skončily na dně přehradních nádrží. Například městečko Zahrádka kvůli nádrži Želivka, protože bylo potřeba zásobovat vodou Prahu. „Ano, politika je rozhodování mezi větším a menším zlem. Ten pocit domova je to menší zlo. Já uznávám, že je to zlo, ale postavme proti tomu energetickou bezpečnost. Uvědomme si, že tady rozhodujeme o rezortu, který je daleko delší než čtyřleté funkční období našich politiků,“ řekl prezident.

Rozhodujeme o rezortu, který je daleko delší než čtyřleté funkční období našich politiků

O limitech těžby hnědého uhlí bude vláda jednat až v listopadu či prosinci. Na říjnovém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji se k nim ministři asi nedostanou a o politicky citlivém problému má ještě jednat tripartita.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region