Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému

Prezident Zeman věří, že se trestní oznámení na Zdeňka Bakalu nezamete pod koberec. Foto: wikipedia.org

Prezident Zeman věří, že se trestní oznámení na Zdeňka Bakalu nezamete pod koberec. Foto: wikipedia.org

Prezident Miloš Zeman označil podnikatele Zdeňka Bakalu, který až do února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele OKD, za “nového Viktora Koženého”. Prohlásil to při své návštěvě Středočeského kraje.

Podle Zemana nyní společnosti OKD podle dostupných informací docházejí peníze, takže možná do měsíce už nebude mít ani na výplaty svým zaměstnancům. Podle prezidenta tak hrozí protestní akce.

Tvrdilo se, že Zdeněk Bakala celkově na OKD vydělal 100 miliard korun za tu dobu, co je vlastní. To je docela slušné kapesné,” uvedl Zeman na adresu Bakaly.

Čtěte také:
Krúpa chce do dozorčí rady OKD
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit

Prezident připomněl, že už dříve navrhl řešit situaci kolem OKD znárodněním a tak, aby se Bakalovi a jeho společníkům “už nedala ani koruna”. „Druhá věc je trestní oznámení, které teď na něj podal – zaplať pánbůh – (slovenský miliardář) Pavol Krúpa, a já věřím, že se toto trestní oznámení nezamete pod koberec. Zdeněk Bakala je v podstatě nový Viktor Kožený,” prohlásil Zeman.

Podnikatel Viktor Kožený ztělesňuje pro řadu lidí odvrácenou tvář privatizace státního majetku z počátku 90. let. Za miliardové podvody na akcionářích Harvardského průmyslového holdingu byl v Česku odsouzen k desetiletému trestu. Před nástupem do vězení však kontroverzního finančníka ochránil pobyt na Bahamách, kde dlouhodobě žije. Koženého stíhají i v USA, kde je obviněn mimo jiné z úplatkářství spojeného s privatizací v Ázerbájdžánu.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem NWR, nyní o situaci v OKD jedná se státem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka jsou ve hře stále všechny varianty řešení, tedy dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek: Šance na dohodu s OKD klesla
Paukner a Krúpa jsou ochotni spolupracovat
Miloš podepsal, teď stačí nevrtět čápem!