Zeman s Mládkem budou řešit OKD

Prezident Zeman označil za nejlepší řešení situace v OKD její znárodnění. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Prezident Zeman označil za nejlepší řešení situace v OKD její znárodnění. Foto: wikipedia.com Petr Brož.

Prezident Miloš Zeman a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) budou dnes odpoledne na Pražském hradě jednat o budoucnosti uhelné společnosti OKD. Zeman už dříve navrhl řešit současnou napjatou situaci kolem firmy znárodněním.

Situace ohledně OKD se vyhrotila v pondělí. Společnost New WorldResources (NWR), majitel OKD, uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy.

Čtěte také:
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Ovládne OKD Babiš speciálním zákonem?

Stanovení termínu kritizovali vládní představitelé. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ho označil za vydírání, Mládek za brutální nátlak. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu uvedl, že vláda nebude platit dluhy soukromých vlastníků OKD. Je ale podle něj připravena pomoci všem, kteří z OKD budou muset eventuálně odejít.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?