Zeman si prohlédne elektrárnu Paks

Nové dva bloky elektrárny Paks bude stavět ruský Rosatom. Foto: wikipedia.org Barna Rovács

Prohlídkou jaderné elektrárny Paks zakončí dnes prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Maďarska. Na místo jej doprovodí i část ze tří desítek zástupců českých firem, kteří s ním na zahraniční cestu vyrazili. O spolupráci v jaderné energetice mluvil Zeman už ve středu i s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem.

V elektrárně Paks, která leží asi sto kilometrů jižně od Budapešti, se prezident Zeman setká s ministrem bez portfeje Jánosem Sülim, který je zodpovědný za plánování, výstavbu a zprovoznění dvou nových jaderných bloků.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Maďarská vláda musí zveřejnit smlouvy s Rosatomem

Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky. Postavit je má ruský koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky. Kvůli tomu někteří západní politikové Maďary kritizují.

Zeman už na počátku své třídenní návštěvy Maďarska vyjádřil naději, že by se na výstavbě nových dvou bloků elektrárny mohly podílet subdodávkami i české firmy. Ze tří desítek podnikatelů, které prezidenta do Maďarska doprovodily, je větší část právě z oblasti energetiky a strojírenství.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic