„Lidé, kteří budou v budoucnu rozhodovat o rekultivaci krajiny, by měli postupovat tak citlivě a s takovým smyslem pro historii krajiny, jako se stalo v Ústeckém kraji,“ řekl na vernisáži výstavy Země znovuzrozená, jejímž autorem je mostecký ekolog a tvůrce rekultivací Stanislav Štýs, prezident Miloš Zeman.
Prezident připomněl, že Ústecký kraj byl místem, o němž se říkalo, že je nejšpinavějším územím v celé republice. Měl prokazatelně nejvyšší podíl kyselých dešťů na zničení krušnohorských stromů, největší procento degenerativních chorob v mladé populaci a nejnižší podíl vysokoškoláků v populaci. Zeman řekl, že se ještě nikdy nesetkal s obnovou celého regionu. „Není větší radosti, když je vidět, že kraj, který byl zničený a byl nazýván měsíční krajinou, se dal do pohybu a stal se krajem, který má naději být také rekreační zónou,“ uvedl prezident.
Autor výstavy Štýs při jejím zahájení upozornil na to, že Země znovuzrozená není klasickou výstavou, je také představením změn v Ústeckém kraji z posledních let. “Je odezvou na různá očerňování našeho kraje, které nám nesmírně škodí. Na rekultivacích se podílelo mnoho lidí, především žen. Žádná mašina nedokáže zasadit strom tak pečlivě, jako ženská ruka,“ řekl.
Proměna krajiny je podle něj práce pro mnoho generací. „Já sám to dělám již tři generace a minimálně tři další generace budou pokračovat. Oni musí pokračovat ve stejné koncepci. Zatím se to daří, je to zákonem podchycené. Baňař má povinnost rekultivovat, musí to platit, máme vytvořený management. Mám dnes nejen rekultivační syny, ale i vnuky, kteří pokračují. To je totiž to nejdůležitější,“ míní autor výstavy.
Mostecký primátor Jan Paparega serveru iUHLI.cz řekl, že je rád, že výstava je k vidění právě na Pražském hradě. „Je to velké ocenění pana Štýse za jeho celoživotní práci a také důkaz toho, že území zrekultivovat lze. A to tak, že ho další a další generace mohou efektivně využívat.“
Na to, jak se krajina Mostecka proměnila, zavzpomínal také Štýsův kamarád Miroslav Hrabák. „Než se začalo rekultivovat, tak to skutečně byla měsíční krajina včetně smradu, krajina byla silně ekologicky poznamenaná. I tyto věci doznaly markantních změn. Krajina je úplně jiná, něž jak vypadala před patnácti dvaceti lety,“ řekl iUHLI.cz Hrabák.
Na Štýsovy fotografie se přišli podívat také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, rektor ústecké univerzity Martin Balej, hejtman Oldřich Bubeníček, poslanec Vlastimil Vozka, místostarosta Litvínova Milan Šťovíček, šéf regionální hospodářské a sociální rady Richard Falbr, spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl a generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.
Výstavu v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu pořádá Správa Pražského hradu a Ecoconsult Pons. Návštěvníci ji budou moci zhlédnout každý den do 28. června.