Zemřel uhelný král Bob Murray

Murrayova společnost Murray Energy – největší americký soukromý těžař uhlí – podala v loňském roce žádost o ochranu před věřiteli, protože nebyla schopna splácet své závazky.

Robert “Bob” Murray, známý v odvětví jako král uhlí, zemřel na plicní onemocnění obklopen svou rodinou v údolí Ohio, řekl jeho právník Michael Shaheen pro CNN. Murrayovi byla v červenci 2016 diagnostikována idiopatická plicní fibróza nebo pneumokonióza uhelného horníka a od té doby s touto chorobou bojoval.

Murrayještě před svým skonem stihl minulý týden oznámit svůj odchod z funkce předsedy představenstva společnosti American Consolidated Natural Resources Holdings.

Čtěte také:
Zelené pokrytectví General Electric
Vietnamci budou těžit uhlí v Laosu

„Během svého života v uhelných dolech a v našem průmyslu jsem dal vše, co jsem měl, našim zaměstnancům a jejich rodinám, abych udržel jejich rodinné živobytí a pracovní místa pro pracovité lidi v našich těžebních komunitách,“ uvedl Murray ve svém prohlášení jeho odchod do důchodu.

„Ztratili jsme drahého přítele. Bob a Brenda jsou našimi přáteli po tři desetiletí. Bob bojoval ve svých zdravotních problémech se stejnou energií, silou, odvahou a vírou, když přistupoval ke všemu v životě. V každém rozhovoru, který jsme vedli, mluvil o své víře v Boha, o lásce k rodině a o své oddanosti svým zaměstnancům. Bude mi hluboce chybět,“ uvedl guvernér Ohio Mike DeWine.

Murray roky bojoval s Agenturou pro ochranu životního prostředí USA a postavil se proti vládním environmentálním předpisům. Pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015, kterou prezident Donald Trump stáhl z USA, dokonce nazval „nesmyslným podvodem, který nebude mít žádný vliv na emise oxidu uhličitého“, “uvádí nekrolog zveřejněný v Pittsburgh Post-Gazette. Byl také silným zastáncem Trumpa, který podpořil prezidentovo úsilí o zrušení environmentálních předpisů.

Murrayova společnost Murray Energy – největší americký soukromý těžař uhlí – podala v loňském roce žádost o ochranu před věřiteli, protože nebyla schopna splácet své závazky. Firma následně prodala v podstatě všechna svá aktiva společnosti American Consolidated Natural Resources.