Doba čtení:2 m, 12 s
Kampaň představil ministr práce Marian Jurečka. Foto: vlada.cz

K úsporám energií a ke zvýšení energetické soběstačnosti domácností v Česku má přispět kampaň Zkrotíme energie, kterou spustila ministerstva práce a životního prostředí se Státním fondem životního prostředí. Informace o opatřeních ke snížení spotřeby a posílení nezávislosti najdou zájemci na novém webu www.zkrotimeenergie.cz.

Kampaň se zaměřuje na úspory, příspěvky na výdaje a energetickou soběstačnost. Na webu zájemci najdou rady, jak mohou spotřebu snížit. Dozvědí se, o kolik mohou díky jednotlivým krokům ušetřit a platit méně. K dispozici je kalkulačka. Díky snížení teploty vytápění, sprchování místo plné vany či efektivnímu větrání je možné snížit výdaje o několik tisíc korun, vyplývá z podkladů ke kampani. Podle nich Česko s plynem už šetří a letos za prvních devět měsíců spotřebovalo o 13,2 procenta zemního plynu méně.

Postupně by měla vzniknout poradenská síť po celé republice. Její nastavení se začne testovat na Opavsku od listopadu. Od příštího měsíce začne také v každém krajském úřadu práce působit nový poradce. Na tiskové konferenci kampaň představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se zástupci dalších institucí.

Proč není na místě plynový optimismus?

Téma je provázané mezi vícero resorty, abychom dokázali jako stát a ministerstva ve spolupráci s dalšími složkami a aktéry dobře dát pomocnou ruku lidem a nedávat jim jen pomoc ze státní sociální podpory (dávky), ale nabídnout jim opravdu koncept, který je může v nějaké střední a dlouhodobé perspektivě dostat do situace, že nebudou zdaleka tolik závislí na současných dodávkách energií, nebo se mohou v budoucnu stát plně soběstačnými,” uvedl Jurečka.

Podle Jurečky by od listopadu měl v každé krajské pobočce úřadu práce působit poradce. K němu mohou klienty nasměrovat úředníci při vyřizování dávek. Celkem 14 nových pracovníků uhradí resort ze svých peněz, upřesnil ministr.

Od příštího měsíce se začne na Opavsku testovat pak také poradenství díky takzvané místní akční skupině (MAS), která zastřešuje zástupce tamních obyvatel, podnikatelů či neziskových organizací na pomoc potřebným. Toto uskupení by mělo vytipovat ty, kteří by mohli informace o úsporách i případné dotace na zateplení či fotovoltaiku využít. Pomoci může i se žádostmi. „Cílem je stoprocentní pokrytí ohrožených domácností informační podporou okamžitých opatření i nabídkou asistence při realizaci investičních podpor,” stojí v podkladech ke kampani.

Dotace mohou lidé získat z programů Nová zelená úsporám. V příštím období by na ně Česko mělo mít celkem 55 miliard korun. Podle Jurečky se podmínky nastaví tak, aby na peníze dosáhly i chudší domácnosti.

Jurečka uvedl, že nový poradenský systém se vytvoří postupně. Vznikat by měl v prvním pololetí příštího roku. Financovat by se pak měl z evropských peněz.