Doba čtení:3 m, 3 s
Zásobování členů EU plynem zdaleka není vyřešené. S ohledem na vývoj v Německu je strategicky výhodné připravit se na program „Plyn za elektřinu“. Ilustrační foto: Freeport LNG Development

Plynové zásobníky jsou ve státech EU naplněny na víc, než z 90procent a kolem evropských břehů krouží tankery s LNG. Jenže to nestačí. Česko proto stále musí mít dost elektřiny na export.

Tři dny, dvě zprávy o plynu. Protichůdné. Co to znamená? Ještě zdaleka není vyhráno! Již pár týdnů se ze zpráv v médiích zdá, že se situace s energiemi a především se zásobováním zemním plynem zlepšuje, že se daří nahrazovat dodávky z Ruska. Velké naděje vzbuzuje například titulek z úterý 17. října, která hlásí: „Evropa vyhrává plynovou válku. Zásobníky se plní a cena klesá“ (18. 10., zde). Text shrnuje prakticky všechny dobré zprávy z poslední doby na téma plyn a okrajově zmiňuje jen jediný problém s tím, že se usilovně a rychle řeší. Tím problémem je skutečnost, že státy v EU nemají dostatek terminálů na příjem zkapalněného zemního plynu (LNG). Usilovné řešení spočívá v tom, že se opravdu rychle pracuje na přípravě nových terminálů. První německý by měl začít fungovat ještě před koncem letošního roku. Což je dobré zpráva.

Horší zprávy však obsahuje článek, který vyšel jen dva dny před tím výše uvedeným. Jeho titulek poukazuje na to, že k selance je ještě na hony daleko: „U evropských břehů stojí desítky lodí s LNG. Nemohou vyložit náklad“ (16. 10., zde). Taková situace už tady totiž jednou byla. Kolem Evropy skutečně kroužily tankery s LNG, ale o jejich náklad nebyl zájem. A když pak zájem kvůli Ruskem rozpoutané válce nastal, tankery už byly dávno někde v Číně. A další nebyly ani na obzoru. Světová flotila těchto tankerů je totiž omezená a jejich časově a finančně náročná. Takže nikdo nenechá stavět takový tanker bez toho, že by věděl, že pro něj bude mít práci. Tedy nejlépe dlouhodobý kontrakt. Což je to, do čeho se unijním státům moc nechce.

Cynická Merkelová a strach před zimou

Vážnost situace však ještě zvyšuje další informace z téhož textu. „Pokud se situace s vykládkou brzy nevyřeší, může se stát, že tyto lodě začnou hledat pro vykládku jiné přístavy mimo Evropu. Čína oznámila, že zastavila prodej LNG zahraničním odběratelům, aby si zajistila dostatečné vlastní dodávky, což by podle analytiků mohlo přimět více lodí zamířit do Asie,“ varují Novinky.cz. V takovém případě by se nedávná situace opakovala v úplně stejném gardu.  Přes toto zřejmé riziko však analytici společnosti Marex Research, které ve svém článku cituje Seznam zprávy, předpokládají, že „příliv LNG zůstane po celou zimu stabilní“.

Po přečtení těchto dvou zpráv jsou evidentní tři věci. Za prvé: Věřit tomu, že se vše okolo plynu v dobré obrátilo je, velmi jemně řečeno, riskantní. Hrozba nedostatku plynu je s námi stále, jen si ji pod vlivem zpráv méně uvědomujeme. Za druhé: Evropská komise „neví, která bije“ a jednotlivé vlády si, zcela pochopitelně, hlídají především své zájmy. Tedy voliče. Takže nějaké zásadní unijní řešení krize je úplně stejně v nedohlednu, jako bylo loni v srpnu, když ceny energií začaly lámat rekordy. Za třetí: Jakkoli oslabovat současnou zdrojovou základnu České republiky odstavením kontinuálně fungujících zdrojů elektřiny je v přímém rozporu s bezpečnostními zájmy státu. Pokud si chceme – za současných podmínek fungování trhu – zajistit dodávky životně důležitého plynu, musíme mít co nabídnout. Tedy mít dostatek elektřiny, kterou potřebuje Německo. A bude jí potřebovat mnohem víc, protože si stále trvá na tom, že svoje stabilní zdroje bude odstavovat. Česká pozice se pak může jmenovat třeba „Plyn za elektřinu“.

Což ovšem nijak nevylučuje nezbytnost zásadní reformy celého trhu s energiemi v prostoru EU.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa