Zlínský kraj dá na kotle dalších 30 milionů

budova zlínského kraje-zlin_cz_compressed

Ve Zlínském kraji bylo zatím proplaceno jen asi 10 procent z dotací, které byly přiděleny v prvním kole. Foto: zlin.cz

Zlínský kraj rozdělí na výměnu starých kotlů za nové dalších 30 milionů korun. Tyto peníze však bude možno získat pouze na obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Vyhlášení dodatečné výzvy ze strany kraje se předpokládá na přelomu letošního a příštího roku. O dotace na výměnu kotlů, o které lidé žádali v první výzvě na začátku roku, byl v kraji velký zájem. Uspělo 1245 žádostí, rozdělilo se 148 milionů korun.

Čtěte také:
Kraje chtějí více peněz na kotlíkové dotace
Všechny doporučené kotlíky splňují normy

Ministerstvu životního prostředí, které program kotlíkových dotací administruje, se u Evropské komise podařilo vyjednat navýšení původní třímiliardové alokace první etapy dotací pro všechny kraje o dalších 10 procent, tedy o 300 milionů korun, z čehož je pro Zlínský kraj určeno 16 milionů korun. Tyto peníze hodláme samozřejmě využít a chceme k nim přidat i dalších asi 14 milionů korun nevyčerpaných v rámci první výzvy, kterou jsme u nás v kraji vyhlásili koncem loňského roku,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák (KSČM).

Kraj nyní vyúčtovává a vyplácí dotace žadatelům, kteří uspěli v první krajem vyhlášené výzvě. „Od 25. ledna do 3. února letošního roku bylo přijato celkem 1289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení byly doporučeno k podpoře 1245 žádostí, a to v celkové sumě 148,1 milionu korun. Smlouvy byly uzavřeny s 1229 žadateli, 16 z nich nakonec dotaci nevyužilo,“ uvedla mluvčí kraje Renata Janečková.

Vyplaceno je nyní asi deset procent žádostí. „Chtěl bych tímto apelovat na všechny příjemce dotace, aby s jejím vyúčtováním neotáleli a obraceli se na nás hned, jak budou mít k dispozici všechny potřebné doklady. Čím dřív budou všechny tyto dotace z naší první výzvy proplaceny, tím dříve budeme moci přistoupit k vyhlášení dodatečné výzvy,“ uvedl vedoucí krajského odboru řízení dotačních programů Martin Kobzáň.

Krajům se nelíbí diskriminace kotlů na uhlí

Na příspěvky, které se začnou vyplácet zkraje příštího roku, však nebudou mít nárok vlastníci uhelných ani kombinovaných kotlů. To se krajům nelíbí. „Není to dobře. Unie tímto rozhodnutím de facto jde proti trhu. Uhlí je legální palivo, není třeba ho diskriminovat,“ zhodnotil situaci Marek Bruštík, vedoucí oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence Moravskoslezského kraje.

I podle vedení ostatních krajů by bylo lépe, kdyby podmínky pro kotlíkové dotace zůstaly beze změn. Kotle spalující uhlí a biomasu jsou totiž nejžádanější. „V rámci první výzvy došlo 1 309 žádostí a z toho 16 % bylo na kotel čistě na uhlí a 29 % na kombinovaný kotel,“ uvedla tisková mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová.

Do roku 2020 jsou v kraji i v republice plánovány ještě dvě etapy kotlíkových dotací, v kraji by mělo být rozděleno dalších více než 300 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje