Zmocněncem pro Turów bude Pastvinský z MŽP

V dole Turów se má těžit ještě desítky let. Foto: wikipedia.org

Zmocněncem České republiky pro záležitosti týkající se polského hnědouhelného dolu Turów bude ředitel odboru mezinárodních vztahů ministerstva životního prostředí Michal Pastvinský. Informaci webu Lidovky.cz potvrdila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Pastvinský vystudoval fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze, titul má také z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1994 působil na ministerstvu průmyslu a obchodu, po pěti letech přešel na resort životního prostředí, kde pracoval v letech 1999 až 2009 a následně od roku 2013. Mezitím byl ředitelem České rozvojové agentury.

Zmocněnce mají obě strany podle mezivládní dohody, kterou minulý týden podepsali premiéři ČR Petr Fiala (ODS) a Polska Mateusz Morawiecki, určit do pěti pracovních dnů po vstupu smlouvy v platnost. Polská strana českou nominaci odsouhlasila, vyplývá z vyjádření Hubáčkové.

Turów: Poláci dokončili bariéru, která má bránit odtoku vody

Zmocněnci budou sloužit zejména k výměně informací a ke konzultacím, zároveň ale budou první instancí při řešení případných sporů. Pokud se je nepodaří vyřešit skrze zmocněnce nebo diplomatickou cestou, může být věc předložena Soudnímu dvoru EU.

Zároveň budou zmocněnci spolupředsedat společné komisi, v níž by měl dále být liberecký hejtman, dolnoslezský maršálek a zástupci měst a obcí v oblasti na polské i české straně. Úkolem komise bude připravit strategii spravedlivé transformace regionu.