Zpožděný rusko-čínský uhelný projekt se znovu rozjel

Pro rozvoj důlních úseků je nutné vybudovat 120-170 km dlouhé dopravní spojení s Transsibiřskou magistrálou. Foto: wikipedia.org

Rusko-čínský společný podnik Razrezugol, který vlastní uhelné ložisko Zashulansky, znovu žádá o licenci na těžbu. Projekt byl na několik let pozastaven, ale v roce 2021, v souvislosti s rostoucími cenami uhlí, začali majitelé připravovat projektovou dokumentaci. Ta však zatím nebyla schválena.

Důvodem zamítnutí bylo „nesplnění podmínek využívání podloží z hlediska uvedení podniku do plného provozu“. Odborníci upozorňují, že nízká kvalita uhelného ložiska Zašulanskij podmiňuje realizaci projektu udržením vysokých vývozních cen, uvedl deník Kommersant.

Nyní se pracuje na změně licence. „Odboru správy podzemních zdrojů Dálněvýchodního federálního okruhu bylo zasláno oznámení ze dne 27. prosince 2021 o vypracování a registraci dodatku k licenci,“ uvedla agentura Rosnedra, která těžební licence vydává.

Gazprom si znovu nerezervoval kapacitu pro vývoz do Evropy

„Společnost Razrezugol získala licenci v roce 2014. Zároveň bylo do plánu rozvoje rusko-čínské spolupráce v uhelném sektoru zařazeno ložisko Zašulanskoje s komerčními zásobami 742 milionů tun uhlí. Pokles cen energetického uhlí však v té době snížil zájem čínských společností: v roce 2017 se proto společnost Shenhua stáhla z účasti na rozvoji ložiska Ogodžinskoje. Rozvoj ložiska Zašulanskoje byl fakticky pozastaven, dokud vlastníci loni neobnovili proces schvalování projektové dokumentace.

Předchozí plán rozvoje ložiska Zašulanskoje předpokládal dosažení projektované kapacity 5 milionů tun uhlí ročně v roce 2026. Ministerstvo pro rozvoj ruského Dálného východu v dubnu 2020 oznámilo, že podle předběžných odhadů investice do projektu přesáhnou 20 miliard rublů. Uhlí se bude těžit povrchovým způsobem. Pro rozvoj důlních úseků je nutné vybudovat dlouhé (120-170 km) dopravní spojení s Transsibiřskou magistrálou. Projekt vyžaduje také dotace na výstavbu elektrického vedení a silnic. Ministerstvo energetiky sdělilo listu Kommersant, že dotace mohou být žadateli poskytnuty „po vyhodnocení efektivity projektu“.

Rusko bude za miliardy posílat plyn do Číny

Jsme pro další zvýšení dodávek uhlí s tím, že budou vypracovány nové dlouhodobé smlouvy, a také pro společný rozvoj uhelných ložisek v Rusku, zejména uhelného ložiska Zašulanskoje v Zabajkalí,“ uvedl v listopadu 2021 místopředseda vlády Alexandr Novak po zasedání rusko-čínské komise pro energetickou spolupráci.

V roce 2021 ruské společnosti zvýšily své dodávky do Číny o 38 % na 52 milionů tun. Náměstek ruského ministra energetiky Petr Bobylev v lednu uvedl, že Rusko jedná s Čínou o zvýšení dodávek do této země.