ZVVZ vstupuje na čínský trh

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Strojírenská skupina ZVVZ Group z Milevska získala zakázku na snížení emisí z tepláren v sedmimilionovém Šen-jangu, na severovýchodě Číny. Cenu zakázky firma nechce zveřejňovat.

ZVVZ upraví komíny tepláren v Šen-jangu tak, aby odpovídaly novým emisním normám. „Není vyloučeno, že první teplárny zvládneme ekologizovat ještě letos po skončení topné sezony,” uvedl generální ředitel ZVVZ-Enven Engineering ze skupiny ZVVZ Group Tomáš Dunovský.

Čtěte také:
Milionové investice do teplárny v Milevsku
Důlní chodby odvětrá unikátní ventilátor

Firma v Číně založila koncem loňského roku dceřinou společnost ShenYang. Podle generálního ředitele holdingu ZVVZ Group Miloslava Máchy je vstup na čínský trh součástí strategie, jejímž cílem je posílit postavení ZVVZ jako dodavatele odsíření, odprášení a odlučování průmyslových spalin v zahraničí. „V české energetice opravdu velké zakázky pomalu končí a v Rusku a na Ukrajině se potýkáme s propadem tamních ekonomik, a tedy i omezením těchto ekologických investic. V Číně jsme nyní nejdál, ale aktivní jsme i v Polsku, Kazachstánu či Turecku,” vyjmenoval šéf holdingu.

Společnost ShenYang bude v Číně působit s označením Jie vej jie, což v překladu znamená Čech čistý pomoc. „Smlouva pro nás ale znamená především přístup na obrovský trh. Čínští partneři nám pomohou. Klíčové komponenty a know-how na čistění průmyslových spalin ale bude naše a do Číny ho budeme exportovat,” uvedl Dunovský.

Podle Ma Siao-lunga, předsedy představenstva partnerské inženýrské společnosti Liaoning Qingyuan Environmental Protextion Group, která se věnuje čistění vzduchu a vody, by zakázky měly postupně mířit i do dalších provincií. „Budeme spolupracovat hlavně v oblasti odsíření zplodin a odpadních plynů. V obou českých teplárnách jsem viděl, že produkce ZVVZ je velmi precizní, doslova hodinářská. Některé věci bude ale třeba upravit podle čínských podmínek,” uvedl Ma Siao-lung.

Systém dodávek tepla v Šen-jangu je založen na malých teplárnách, kterých je více než 600 a velmi zatěžují životní prostředí. Od roku 2015 přitom v Číně platí nové ekologické standardy. „Plány vznikly na státní úrovni a my je pomáháme ve městě realizovat a škodliviny dostat na dané emisní limity,” uvedl generální sekretář šen-jangské teplárenské asociace Liou Chung-tchao.

Mohl by vás zajímat:
Elektrárny budou výkonnější
Sparťan Křetínský nechce sešívané Číňany
Čína propustí přes milion horníků