Doba čtení:1 m, 7 s
Polsko je největším producentem uhlí v Evropské unii. Foto: wikipedia.com

Největší producent uhlí v Evropské unii plánuje v příštích několika letech zvýšit objem těžby přibližně o 10 procent, aby se snížila dovozní kapacita, která podle prognózy v letošním roce dosáhne rekordních výsledků.

Polsko, které v loňském roce snížilo produkci tepelného uhlí o 7 procent na 53 milionů tun, by mělo do poloviny příštího desetiletí těžbu opět navýšit o 5 až 6 milionů tun, řekl náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski. Polsko tak chce snížit objem dovozu uhlí z Ruska. Očekává se, že dovozy, většinou z Ruska, se v letošním roce zvýší na rekordních 17 milionů tun z 13,3 milionu tun v roce 2017.

Čtěte také:
Britská pojišťovna investovala miliardy do polského uhlí
Poslední uhelku v Polsku postaví GE a Alstom

„Import je důležitý, ale chceme jeho část nahradit, neboť současná úroveň je znepokojující,“ uvedl pro mining.com Tobiszowski, který tvrdí, že jeho oznámení není v rozporu s vládním plánem snížit v roce 2040 podíl uhlí v energetickém mixu země na 50 procent, zatímco v současné době je to 80 procent. Zvýšení objemu těžby částečně nahradí dovoz, ale také pomůže uspokojit rostoucí poptávku po elektřině.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa