Norská ropná a plynárenská firma Statoil investuje zhruba dvě miliardy norských korun (v přepočtu zhruba 5,8 miliardy korun) do stavby plovoucí větrné elektrárny u pobřeží Skotska. Bude to první takový projekt na světě.
Elektrárna by měla být schopná pokrýt poptávku téměř 20 tisíc domácností. Stavba má začít na počátku příštího roku, napsaly Lidové noviny.
Statoil již několik let provozuje jednu plovoucí větrnou turbínu v Norsku. Nyní plánuje pilotní projekt, který bude zahrnovat pět plovoucích turbín, každá o kapacitě šest megawattů. Elektrárna popluje na moři u pobřeží města Aberdeen, kde je hloubka moře až 120 metrů.
Plovoucí turbíny jsou určeny pro vody s hloubkou více než 50 metrů, což je maximální hloubka pro současné větrné turbíny, které potřebují ukotvení. Výhodou plovoucích větrných elektráren je, že nevyvolávají tolik odporu, jako pevninské větrné elektrárny, protože nejsou tolik na očích veřejnosti.
Čtěte také: V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Investice Statoilu do projektu je první investicí nově zřízené divize New Energy Solutions, která se zaměřuje na nízkouhlíkové a obnovitelné zdroje energie.
Největším akcionářem Statoilu je Norský stát, s přímým vlastnictvím 67 procent akcií. Zájmy Norska ve firmě hájí norské ministerstvo ropy a energie.
Větrné elektrárny fungují i v Česku. Jejich podíl na výrobě elektřiny je ale například na rozdíl od sousedního Německa malý. Pro jejich větší využívání nepanují v tuzemsku ideální podmínky. Investoři navíc často narážejí na odpor obyvatel, kteří si větrné elektrárny ve svém sousedství nepřejí. Sto pětačtyřicet metrů vysoké větrníky se stometrovým rozpětím rotujících listů měly například vyrůst v údolí mezi Bratříkovicemi a Hlavnicí na Opavsku. To ale vadilo lidem z okolních obcí a zemědělcům. Pole by se kvůli nim musela rozčlenit na menší celky a došlo by také k záboru půdy, kterou doposud obdělávali. Své obavy o zvěř a její úkryty vyjádřili také místní myslivci. V České republice tak výrobu většiny energie stále zajišťují uhelné a jaderné zdroje.
Mohlo by vás zajímat:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny