Advent začal za podpory těžařské nadace

Vánoční atmosféra na náměstí v Karviné. Foto: karvina.cz

Rozsvícení karvinského vánočního stromu s anděly na chůdách a ve vzduchu sledovalo zcela zaplněné fryštátské náměstí.

Doubrava, Havířov, Orlová, Karviná. V těchto hornických městech a obci se pojil předvánoční čas s Nadací OKD, která podpořila konání zdejších tradičních jarmarků a adventních městeček, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Horničtí odboráři kritizují karvinskou nemocnici
Karviná půjčí na kotlíky všem

První prosincovou neděli v podvečer byla na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě doslova hlava na hlavě. Stánky s obvyklým sortimentem zanikly v davu obyvatel, jež se přišli podívat na show spojenou s rozsvícením vánočního stromu. Ten postavili jen kousek od betlému, kde nechybí u jesliček ani horník v parádní uniformě se smeknutou čákou.

Poté, co moderátorka poděkovala za pomoc při zajištění programu vánočního městečka také těžařské nadaci, vznesli se za pomocí autojeřábu nad hlavy tisíců přítomných postupně dva andělé – akrobatky – na šálách a na visuté hrazdě. Jakmile si lidé vyskandovali rozsvícení vánočního stromu, jedna z nich sypala dolů na náměstí peří. Jiní andělé – chodící na chůdách – přáli veselý advent a svátky. „Nádhera,” znělo hodnocení ze všech stran. „Město si dlouhodobě váží spolupráce s Nadací OKD, která nám přispívá na kulturu a velmi často také na sociální programy, především pro seninory. Samozřejmě jsme také rádi za podporu našich adventních akcí,” konstatovala mluvčí magistrátu Šárka Swiderová s tím, že Karvinský vánoční jarmark potrvá až do 22. prosince.

Program jsme koncipovali tak, aby zaujal všechny věkové kategorie. Nabídne promítání krátkých pohádek, divadélka a zábavné interaktivní pořady pro nejmenší, koncerty různých žánrů pro mládež i ty dříve narozené, vánoční zpívání s dětmi z mateřských i základních škol. Po celou dobu jarmarku bude na náměstí stánkový prodej, historická tržnice s litím olova, kovářem, mincovnou, pečenými kaštany, Ježíškovou vánoční poštou, ovčincem…,” upřesnila Jana Komínková z Městského domu kultury Karviná.

Tomuto zařízení těžařská nadace také letos poskytla grant na adventní a vánoční koncerty. Ať ve velkém či malém sále kulturního domu či kostele Povýšení sv. Kříže (zde vystoupila mj. v projektu Děti dětem zpěvačka Chantal Poullain, mužský komorní sbor Permoník či chlapci a děvčata z Dětského domova Srdce). „Dopředu jsme měli vyprodány Mikulášoviny s Míšou Růžičkovou, které se uskutečnily v Obecním domě Družba a byly součástí cyklu Vánoční hvězda podpořeného opět Nadací OKD,” poznamenala Komínková. Právě díky prostředkům z těžařské nadace, jak upozornila, mohl kulturní dům připravit adventní a předvánoční akce v takovém rozsahu, były totiž docela fi nančně náročné.

Kultuře v naší obci pomáhá Nadace OKD taktéž dlouhodobě,” přidala se Šárka Hugáňová z radnice v Doubravě. Zde rozsvěcovali vánoční strom v sobotu 2. prosince. Stalo se tak po sedmé za sebou a nikdy nechyběla zábava pro děti i dospělé. „Malé například pobavila čertovská diskotéka, dospělí si pochutnávali na punči či svařáku. Velký úspěch slavili naši hasiči, jejichž punč s názvem Hasičská skoba był brzy vyprodán,” popisovala Hugáňová. Po mikulášské nadílce a rozsvícení vánočního stromu se v Doubravě konal také ohňostroj, který, jak doplnila, zařídili také díky grantu z Nadace OKD.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje