Doba čtení:1 m, 10 s
Klimatičtí aktivisté dnes obsadili rypadlo v hnědouhelném povrchovém dole Hambach v německém Severním Porýní-Vestfálsku. Foto: wikipedia org

Klimatičtí aktivisté dnes obsadili rypadlo v hnědouhelném povrchovém dole Hambach v německém Severním Porýní-Vestfálsku. Na zařízení se od časných ranních hodin nacházejí celkem čtyři lidé, sdělil dnes agentuře DPA mluvčí společnosti RWE, které důl patří. Rypadlo je mimo provoz.

Podle protestní skupiny Gegenangriff – für das gute Leben (Protiútok – za dobrý život) obsadilo rypadlo osm aktivistů. Cílem akce bylo vyjádřit solidaritu s lidmi v nedalekém Lützerathu. Skupina rovněž kritizovala postup policie v této obci a požadovala, aby byla výroba energie v Německu zespolečenštěna.

Jak přemýšlí klimatická aktivistka?

Lützerath, který je od povrchového dolu Hambach vzdálen asi 20 kilometrů, je již několik dní uzavřen policií a obehnán dvojitým plotem. Budovy malé osady na území města Erkelenz západně od Kolína nad Rýnem jsou v současné době demolovány, aby zde energetická společnost RWE mohla těžit uhlí, které se pod zástavbou nachází.

Klimatičtí aktivisté předtím opuštěnou vesnici obsadili. Ve středu začal v Lützerathu policejní policejní zásah, který má za cíl protestující z obce vypudit. Nyní zde zůstává jen dvojice aktivistů v podzemním tunelu. Podle policie dnes ráno aktivisté na invalidních vozících slanili z mostu na dálnici nedaleko Lützerathu a zůstali viset ve vzduchu. Jejich čin zastavil provoz jak na samotné dálnici A44, tak silnici vedoucí pod ní.