Mezi aktivisty, kteří obsadili německou osadu Lützerath a snaží se zabránit jejímu zbourání, je i dvacetiletá dívka z Česka z hnutí Limity jsme my. Své jméno prozradit odmítá, ale nechala ČTK nahlédnout do svého přemýšlení.
Do Německa se vydala, protože to považovala za nezbytné. To, že policie demonstraci v Lützerathu označuje za nelegální, protože pozemek osady patří energetické společnosti RWE, považuje jen za jednu stranu mince. Zároveň tvrdí, že přístup policie k demonstrantům je nejen nehumánní, ale také nelegální, protože V Německu je vyhláška, že pro odstranění člověka z výšky nad 2,5 metru musí být lezecký policista,“ řekla s tím, že lezci tam skutečně jsou, ale ne vždy na snášení aktivistů spolupracují. „Je to neskutečně nebezpečné, aby se snažili sundat člověka z velké výšky bez vyučeného člověka,“ uvedla.
Rozpor ve vyjádřeních aktivistky je až fascinující. Na jedné straně, když se jí to hodí, právo, zákony a platné smlouvy relativizuje, na straně druhé pak dogmaticky trvá na dodržování velmi zvláštní vyhlášky. Zdravý rozum totiž říká, pokud odněkud neumíš slézt, tak tam vůbec nelez.
Fascinující je rovněž prohlášení, že aktivisté nyní bojují o čas, protože za šest týdnů skončí sezona kácení, což by demolici Lützerathu odložilo o celé měsíce. Německo přitom právě teď čelí energetické krizi a uhlí zkrátka potřebuje, aby mohlo šetřit nedostatkový zemní plyn. Případné odložení těžby tedy pouze způsobí problémy, klimatu ale nijak nepomůže. O zbourání dávno prázdné obce a další těžbě je dávno rozhodnuto.
Německá policie vnikla do osady, která je obsazena aktivisty
Zajímavé v této souvislosti navíc je, že o zbourání Lützerathu definitivně rozhodli dva politici ze strany Zelených. „Uhlí pod Lützerathem potřebujeme vytěžit,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck, který byl před vstupem do vlády jedním ze dvou spolupředsedů Zelených. „Záchrana místa nebyla kvůli rozvoji těžby možná,“ dodala ministryně hospodářství a ochrany klimatu Severního Porýní-Vestfálska Mona Neubauerová, rovněž členka vedení Zelených.
To ale aktivistku nejspíš nezajímá. Žije si ve svém vlastním světě, v němž kritizuje policii za nedodržování vyhlášek, nebo za to, že odřízla aktivisty od přístupu k vodě a jídlu a kolem osady policie rozmístila silné reflektory. Důvodem je prý to, aby aktivisty spánkově deprivovala.
Ve skutečnosti je to ale samozřejmě kvůli tomu, že se aktivisté dopouštějí násilí. Házeli na policisty kamení, dlažební kostky, dělobuchy a také několik zápalných lahví. Myslíte, že to aktivistce vadí? Posuďte sami. „Teď je to poklidnější než včera. Včera se bojovalo o každou píď, dnes mají obě dvě strany zaujatou pozici, je to spíše styl obléhání než aktivního boje,“ dodala Češka.