Aktivisté podali žalobu na ekologizaci Chvaletic

[et_pb_section admin_label=“section“][et_pb_row admin_label=“row“][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Chvaletická elektrárna se modernizuje, aby splnila nejpřísnější normy, aktivisté by ji chtěli nechat zavřít. Foto: wikipedia.org

 

Nezisková organizace Frank Bold podala žalobu proti rozhodnutí úřadů, které povolily chvaletické elektrárně modernizaci dvou bloků za bezmála tři miliardy bez ekologického auditu. I kdyby s žalobou uspěla, rekonstrukci nezastaví.

Přestavba elektrárny v Chvaleticích tak, aby po roce 2020 odpovídala přísnějším podmínkám Evropské unie, začala už letos na jaře. Až po prázdninách ale začnou soudy řešit, zda Ministerstvo průmyslu a obchodu povolilo rozsahem ojedinělou stavbu v souladu se zákony, napsala MF Dnes.

Čtěte také:
Čistší vzduch za tři miliardy
Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Neziskové organizaci Frank Bold vadí, že před modernizací uhelné elektrárny nebyl zpracován posudek, který by zhodnotil vliv této stavby na životní prostředí (tzv. EIA). Podle ní totiž nejde jen o modernizaci, ale současně i o schválení prodloužení chodu elektrárny o deset let. Úřady se hájí tím, že posudek na akci, která má emise snížit, není třeba.

Podle ministerstva záměr nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí. Jedná se přitom o stavební úpravy za 2,6 miliardy, které znamenají prodloužení životnosti bloků č. 3 a 4 až do roku 2030 a může mít významné negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Rozhodnutí proto považujeme za nezákonná,“ uvedla Petra Hodysová z Frank Bold. Podle ní měla veřejnost dostat šanci se ke stavbě vyjádřit. Proti prodloužení životnosti elektrárny minulý týden protestovalo v Pardubicích několik desítek aktivistů.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=“Box“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ background_color=“#ddd7c3″ use_border_color=“on“ border_color=“#000000″ border_style=“solid“ custom_padding=“10px|15px|10px|15px“ text_font=“|on|||“]

Co je Frank Bold

Frank Bold je zájmové sdružení právnických osob, do kterého patří nezisková organizace Frank Bold Society, advokátní kancelář Frank Bold Advokáti, Fundacja Frank Bold a spolek Frank Bold Kids. Frank Bold sídlí v Brně, pobočky má v Praze, Ostravě, Krakově a Bruselu.

Organizace čelí v poslední době nařčení kvůli tomu, že prostřednictvím projektu Rekonstrukce státu nejprve pomohla prosadit zákon o registru smluv, a nyní nabízí školení a další služby, které se zveřejňováním smluv na internetu pomůžou.

V Brně například proběhl na začátku června šestihodinový kurz, který stál 3 255 korun. Další školení ve spolupráci se vzdělávacími společnostmi proběhla na konci května a v polovině června, první z nich stálo 3 872 korun, druhé 4 114 korun.

Vedle těchto kurzů nabízejí Advokáti také Školení Registr smluv na míru, Help-desk k registru smluv, tedy přímou linku pro okamžitou konzultaci problému a přípravu vzorových smluv či metodik a interních postupů. Kolik si sdružení orientačně účtuje za tyto služby, ale není na webu uvedeno, napsal nedávno server Echo 24.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=“Text“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Úřady argumentují tím, že pokud znečišťovatel chystá změnu, která sníží emise, nemusí mít ekologický audit. „K úpravám, které vedou ke snížení emisí, a tedy ke zmírnění dopadů na životní prostředí, zákon EIA ani evropská směrnice posouzení EIA nevyžaduje,“ uvedla před časem Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Aktivisté mají jasný cíl, chtěli by, aby elektrárna byla uzavřena. Úřady i elektrárna zase namítají, že nebylo nikdy rozhodnuto o tom, že chvaletická elektrárna v roce 2020 ukončí provoz. „Evropská směrnice zcela určitě neinstruuje konkrétní zařízení, aby ukončila činnost. Jde pouze o nastavení ‚pravidel hry‘. Pokud tato pravidla přijmete, můžete zdroj provozovat dále. Přesně touto cestou se vydala i Elektrárna Chvaletice,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.

Aktuální investice za tři miliardy korun je právě jedním z kroků, který elektrárně pomůže přísným evropským i českým pravidlům vyhovět, fungovat maximálně ekologicky. Je poněkud smutné, že zelená lobby tuto snahu kritizuje,“ dodala mluvčí.

Soudní spor probíhající rekonstrukci s největší pravděpodobností nijak neohrozí. Právníci z Frank Bold nepodali žalobu dříve, protože se snažili stavbu zastavit opravnými prostředky. I kdyby byla žaloba úspěšná, reálně nic nezmění.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]