Aktivisté rozbili maketu plynovodu

Aktivisté se sešli před německou ambasádou v Praze. Foto: Facebook

Zhruba dvacítka lidí včera odpoledne protestovala před německým velvyslanectvím v Praze proti plynovodu Nord Stream 2. Demonstranti rozbili maketu plynovodu, který je společným projektem Německa a Ruska. Kritizovali také to, že Německo odmítá dodat v situaci vyhroceného napětí s Ruskem zbraně na Ukrajinu. Poklidný protest uspořádaly organizace Kaputin a Pulse of Europe.

Někteří demonstranti dorazili s transparenty s hesly jako například „Appeasement nezastavil Hitlera a nezastaví Putina“, „Vrah není ani přítel, ani vládce ani obchodník“ nebo „Spojme se v EU, braňme se Kremlu.“ Protestu vévodila socha nahého ruského prezidenta Vladimira Putina sedícího na záchodě. Její součástí byl mimo jiné i tank odkazující na situaci na Ukrajině, u jejíž hranic je kolem 100 000 ruských vojáků. Aktivista Otakar van Gemund, zabalený do ukrajinské vlajky, na závěr rozbil maketu plynovodu. K tomu hrála hymna Evropské unie.

Plynovod Nord Stream obchází Ukrajinu, to znamená, že Ukrajina nebude moci dostat plyn. Zároveň tím plynovodem Putin dává najevo, že je Evropa rozdělená. Proto si myslím, že by se měl plynovod uzavřít, vytrhat z moře. Je nutné, aby se západní demokratický svět sjednotil proti diktaturám jako je Putinovo Rusko,“ řekl van Gemund.

Kritici: Podpora jádra a plynu je Greenwashing

Aktivista také odsoudil, že Německo nechce dodat zbraně na Ukrajinu. „Demokratická země v takovém ohrožení jako je Ukrajina, musí mít právo se bránit,“ dodal aktivista. Ačkoliv některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině v nynější situaci zbraně, Berlín to odmítá s odůvodněním, že německá vláda dává dlouhodobě přednost diplomacii. Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová tento týden oznámila, že Německo pošle Ukrajině 5000 přileb.

Plynovod Nord Stream 2 patří k nejkontroverznějším evropským energetickým projektům. Berlín německo-ruský projekt prosadil i přes odpor mnohých spojenců. Největšími kritiky jsou Spojené státy a Ukrajina. Hlavním investor projektu je ruský Gazprom. Polovinu z investice 11 miliard dolarů (240,8 miliardy korun) zaplatily evropské energetické firmy – Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie. Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z projektu má využívat i Česká republika.