Aktivisté se v německém dole střetli s policií

Policisté zadrželi více než tisíc aktivistů, kteří nelegálně vnikli do povrchového dolu. Foto: Polizeie NRW Twitter

Krátce před zahájením Světové konference o klimatických změnách v Bonnu demonstrovalo několik tisíc odpůrců těžby uhlí v Kerpenu. Větší skupina pronikla do povrchového dolu Hambach. Musela zasahovat německá policie.

Krátce po začátku demonstrace se skupina účastníků oddělila od zbytku demonstrantů a vydala se směrem k povrchovému dolu. Cestu se jim pokusila zahradit policie. Došlo přitom k napadení dvou policistů, z nichž jeden byl aktivistou pokousán, uvedl server rp-online.de.

Čtěte také:
Proč zelené počty nevycházejí?
V Německu vyhlásili válku dotacím pro OZE

Po konzultaci s příslušným státním zastupitelstvím bylo proti osobám, které nelegálně vstoupily na území dolu, zahájeno trestní stíhání. Zadrženo bylo více než 1000 lidí, ale později byli propuštěni. Podle policie zůstávají ve vazbě dva muži. Jsou obviněni z napadení úřední osoby.

Policie proniknutí aktivistů do dolu očekávala. „Očekávali jsme, že proniknou do povrchového dolu. Při 32 kilometrech délky hrany dolu bylo nemožné tomu zabránit,“ zdůraznil mluvčí policie. Společnost RWE, která důl Hambach provozuje, vypnula z bezpečnostních dvě obří rýpadla. Firma zároveň oznámila, že požaduje trestní stíhání všech trestných činů.

Mluvčí kampaně „End of Range“ proti hnědému uhlí akci akci obhajoval: „Nemůže být legální, aby zákony chránily změnu klimatu spalováním uhlí. V našich očích jsou naše činy legitimní.“

Včera byla v Bonnu zahájena 23. světová konference o klimatu, kde bude projednána další realizace klimatických cílů z Paříže. Pařížská dohoda o změně klimatu má za cíl omezit globální oteplování na méně než dva stupně – nejlépe na 1,5 stupně – ve srovnání s předindustriální dobou.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
TOP 10 navždy bohatých