Doba čtení:1 m, 13 s
Elektrárnu Jänschwalde provozuje společnost LEAG, kterou spoluvlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.

Klimatičtí aktivisté včera ráno pronikli do areálu hnědouhelné elektrárny Jänschwalde nedaleko východoněmecké Chotěbuzi (Cottbus) a částečně ochromili její provoz. Obsazený prostor začala vyklízet policie, která některé aktivisty vzala do vazby, informovala agentura DPA.

Klimatičtí aktivisté zablokovali mimo jiné některé kolejové transportní prostory braniborské elektrárny, a dva bloky musely být zcela odpojeny od sítě. V provozu tak zůstala jen polovina elektrárny.

První osoby byly odvedeny do vazby, uvedl policejní mluvčí Maik Kettlitz. Přesný počet lidí v areálu policie nesdělila, ale skupina, která si říká Nedobrovolní hasiči (Unfreiwillige Feuerwehr) uvedla, že asi 40 lidí blokovalo mimo jiné zásobník s uhlím a kolejové spojení s elektrárnou.

Důl Jänschwalde může pokračovat v těžbě uhlí

Elektrárnu provozuje společnost LEAG, kterou spoluvlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Mluvčí LEAG potvrdil, že aktivisté se nacházeli v prostoru, kde se skladuje uhlí. „Je jasné, že jde o trestný čin,“ zdůraznil policejní mluvčí. Policie aktivisty vyšetřuje kvůli narušení veřejných provozů a veřejného pořádku. Kettlitz uvedl, že protestovat nelze na úkor dodávek energie.

Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny. Do rezervy byla v minulých letech přesunuta i část instalovaného výkonu v Jänschwalde, která je třetí největší elektrárnou na hnědé uhlí v Německu. Leží asi 15 kilometrů severně od Chotěbuzi.