Doba čtení:1 m, 42 s
Soud vyhověl odvolání energetické společnosti Leag proti rozhodnutí správního soudu v Cottbusu. Foto: LEAG

Povrchový důl Jänschwalde v Lužici může prozatím pokračovat v těžbě uhlí. Rozhodl o tom Vrchní správní soud Berlín-Braniborsko (OVG). Soud vyhověl odvolání energetické společnosti Leag proti rozhodnutí správního soudu v Cottbusu na žádost německé ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe.

Jako jeden z důvodů bylo uvedeno, že ukončení povrchové těžby by mělo vážné negativní dopady na veřejné zájmy, včetně dodávek energie, které jsou od začátku války proti Ukrajině ohroženy. Naproti tomu důsledky dalšího provozu pro oblasti dotčené odvodňovacími opatřeními byly poměrně malé, napsal server msn.com.

Habeck: Místo jádra raději v případě potřeby uhlí

Podle rozhodnutí správního soudu v Cottbusu by společnost Leag mohla pokračovat v těžbě hnědého uhlí v povrchovém dole Jänschwalde pouze do 14. května. Provozovatel povrchového dolu jako účastník řízení podal proti tomu odvolání k OVG. Společnost hovořila o vážných důsledcích pro dodávky energie v regionu v případě zastavení. OVG nyní rozhodl, že povrchový důl může být prozatím nadále provozován.

Německá organizace na ochranu životního prostředí a Svaz zelených kritizovaly “drastické” odběry vody v povrchovém dole a podaly proti povrchovému hnědouhelnému dolu žalobu s naléhavou žádostí o pozastavení hlavního provozního plánu povrchového dolu. Ochránci životního prostředí tvrdili, že společnost Leag již několik let čerpá z povrchového dolu mnohem více podzemní vody, než povoluje vodní zákon. Podle ekologických sdružení neexistuje žádné povolení pro odběr takového množství vody.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že ve zkráceném řízení nebylo možné spolehlivě prokázat nezákonnost hlavního provozního plánu. To platí zejména v případě, že strany vedou spor o význam a rozsah vodoprávního povolení uděleného společnosti Leag.

Česko na cestě k brzkému nedostatku elektřiny

Soud uvedl, že odvodňování povrchového dolu musí pokračovat i v případě dočasného pozastavení těžebních prací, aby byla zajištěna bezpečnost. Bez snížení hladiny podzemní vody nelze povrchový důl provozovat. Za tímto účelem se podzemní voda odčerpává a vypouští. To znamená, že podzemní voda se snižuje i v okolí povrchového dolu.