Doba čtení:1 m, 40 s
Ilustrační foto: OKD
Ilustrační foto: OKD

Zhruba 1300 lidí přijde letos v OKD o práci. Propuštěným pracovníkům se nebude nová práce hledat lehce, a to i kvůli tomu, že se protáhne příprava průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Proti územnímu rozhodnutí se totiž odvolaly dva spolky, dle nichž úředníci udělali při projednávání chyby.

Námitky spolků teď musí podle informací České televize posoudit krajský úřad. Jenomže kvůli podjatosti to nemůže být Moravskoslezský, ale jiný z krajů, který o jejich oprávněnosti rozhodne. Příprava zóny se tak protáhne.

Čtěte také:
Blog: Ohrožují nás víc čerti nebo aktivisté?
Mládek vyvlastňuje, aktivisté zuří

To je pro region velmi špatná zpráva. Průmyslová zóna Nad Barborou totiž měla být jedním z útočišť pro horníky, které bude postupně propouštět OKD. Jedná se o 11 tisíc horníků, kteří nevědí, jak dlouho se ještě bude na Karvinsku dolovat uhlí. Podle posledních zpráv budou fárat do dolů ještě dva roky. Do té doby chtěl kraj připravit průmyslovou zónu Nad Barborou, symbolicky v místě, kde se ještě před 14 lety uhlí těžilo. Jenomže podle dvou spolků při její přípravě úředníci udělali chyby, a tak podaly odvolání.

Jedním ze spolků, který se odvolal, je Orlovák. Podle něj stavební úřad v Karviné nepostupoval správně. „Opakovaně nepostupoval v souladu s platnou legislativou upravující průběh správních řízení. Také se stavební úřad nevypořádal se všemi námitkami, které byly spolkem Orlovák vzneseny v průběhu celého správního řízení,“ řekl České televizi anonymní zdroj spolku.

Územní řízení podle našeho přesvědčení proběhlo v naprostém pořádku v intencích zákona tak, jak má,“ uvedla mluvčí města Karviná Šárka Swiderová.

Informace nepříjemně zaskočila i hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD). „Je to zase dva až tři měsíce zdržení. Já jsem byl optimistou, že se kopne na konci letošního roku, což už je velmi na hraně, takže to spíš vypadá na jaro,“ řekl hejtman.

Práci by v zóně měly najít až dva tisíce lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek chce důkaz o Bakalově odchodu
VIDEO: Jak ukrást obra
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD