Američan se omluvil Bakalovi za kampaň

: V souvislosti s omluvou vznikl server s názvem ApologyToBakala (česky omluva Bakalovy pozn. red.), jehož jediným obsahem je omluva v češtině, slovenštině a angličtině. Printscreen apologytobakala.com

Ředitel společnosti Crowds on Demand Adam Swart se omluvil bývalému uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi za to, že proti němu jeho firma vedla nepřátelskou kampaň. Součástí kampaně byly i demonstrace u amerického domu Bakalových. Swart tvrdí, že se na očerňování Bakaly podílel i slovenský finančník Pavel Krúpa.

Swartovu firmu si měl podle Zdeňka Bakaly najmout slovenský finančník Pavel Krúpa. Oba zmíněné pak Bakala zažaloval v září 2018 u federálního soudu v americkém státě Jižní Karolína. Podle žaloby se měli snažit Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za to, že měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti ukončí. Informace přinesl server hlidacipes.org.

Čtěte také:
Další podivnosti kolem bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi

Jméno Pavla Krúpy se v médiích začalo objevovat v říjnu 2018 v souvislosti s tehdejšími demonstracemi před americkou ambasádou v Praze. Radiožurnál říjnovou akci nahlášenou jako shromáždění proti korupci navštívil, a byl tak svědkem toho, jak účastníci akce demonstrují proti Andreji Babišovi, ačkoliv v ruce drželi transparenty s hesly proti Zdeňku Bakalovi.

Sám organizátor tehdy akci policii popsal nejdřív jako protest proti „Babišovi“ a tvrdil, že se premiér schovává na švýcarské ambasádě. Nedlouho poté se v Praze odehrály další protesty, které směřovaly proti bance Moneta a její někdejší předchůdkyni Agrobance. Ty měly být dokonce placené, jak Radiožurnálu řekl generální ředitel této finanční instituce Tomáš Spurný.

Pojítkem protestů, které se odehrály v říjnu v Praze jak proti Monetě, tak i Zdeňku Bakalovi kvůli OKD, je jejich svolavatel – slovensky mluvící muž, který údajně pracuje jako hlídač, Milan Pavelka.

V obou společnostech, Monetě i OKD, se tehdy jako investor angažoval slovenský miliardář Pavel Krúpa, který shodou okolností upozorňoval na stejné problémy jako demonstranti.

Pavola Krúpu za jeho postoje ke Zdeňku Bakalovi ocenil státním vyznamenáním v říjnu 2018 český prezident Miloš Zeman. Žalobu Zdeňka Bakaly Krúpa tehdy označil za nesmyslnou, účelovou a zcela vymyšlenou.

Krúpa zvažuje, že bude celou kauzu řešit soudní cestou. Druhý obžalovaný Adam Swart v polovině ledna letošního roku souhlasil s dohodou o narovnání. V souvislosti s omluvou vznikl server s názvem ApologyToBakala (česky omluva Bakalovy pozn. red.), jehož jediným obsahem je omluva v češtině, slovenštině a angličtině. Swart zde mimo jiné hovoří o okolnostech zakázky a roli Krúpy, respektive jeho Krupa Global Investments. Pod textem je podepsaný právě Adam Swart.

„Jsem rád, že jsme já a moje společnost Crowds on Demand vyřešili tento spor s panem Zdeňkem Bakalou. Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi, a Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků. Když jsem byl v této věci instruován Krúpovými společníky, nebyl jsem upozorněn na to, že firma Krupa Global Investments nebo její přidružené subjekty mají zřejmou finanční motivaci získat peníze od pana Bakaly,“ napsal Swart.

Krúpa informace uvedené ve Swartově textu popírá, podle jeho mluvčí nemá s aktivitami firmy Crowds on Demand nic společného. „Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval, v Jižní Karolíně nikdy nebyl,“ shrnula Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.

Dohodou se Swartem ale soudní proces ve Spojených státech nekončí. Krúpa totiž nadále čelí obvinění z vedení koordinované dezinformační kampaně a vydírání.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje