Doba čtení:1 m, 30 s
Skupina Sev.en Energy koupila americkou společnost Blackhawk Mining loni v červnu. Foto: blackhawkmining.com

Americké doly skupiny Sev.en Energy českého finančníka Pavla Tykače vytěžily v loňském roce meziročně o 40 procent méně uhlí. Kvůli covidové krizi musely pozastavit těžbu a využít federálního podpůrného programu. Poptávka po uhlí se však rychle vrací do normálu.

Společnost Blackhawk Mining, která je druhým největším producentem uhlí v apalačské oblasti na východě Spojených států, loni vytěžila 7,36 milionu tun uhlí, zatímco v roce 2018 to bylo 12,59 milionu tun uhlí, uvedl server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Sev.en Energy ulovila černého jestřába
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Důvodem bylo, že v souvislosti s globálními dopady pandemie klesla v loňském roce poptávka po oceli, a tím pádem i po metalurgickém uhlí, které se k výrobě oceli používá. Masivní propad těžby loni postihl celý apalačský region, kde se vytěžilo nejméně uhlí za posledních 37 let, podotkl web.

Blackhawk Mining využil ve druhém čtvrtletí loňského roku federální program americké vlády a na podporu průmyslových podniků přechodně pozastavil těžbu v některých dolech,“ řekl SZ Byznys, která je sekcí SeznamZpráv, výkonný ředitel Sev.en Energy Alan Svoboda.

Již ke konci loňského roku se však poptávka vrátila téměř na původní úroveň a letos roste jak cena železné rudy, tak metalurgického uhlí. A je zřejmé, že došlo k velkému oživení a ocelárny nestíhají uspokojovat poptávku,“ dodal. Ceny uhlí se podle něj už dostaly na úrovně před covidovou krizí a očekávání pro letošní rok je, že poptávka dále poroste.

Skupina Sev.en Energy koupila americkou společnost Blackhawk Mining loni v červnu. Americká těžební firma má v pěti podzemních a povrchových důlních komplexech v Západní Virginii a Kentucky roční výrobní kapacitu sedm až osm milionů tun metalurgického uhlí.