Americké sankce za Nord Stream 2 se blíží

Ministr energetiky USA Rick Perry. Foto: wikipedia.org Ken Shipp United States Department of Energy

Schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu NordStream 2, lze čekat v brzké budoucnosti. Podle agentury Reuters to v Kyjevě řekl ministr energetiky USA RickPerry. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dal v reakci najevo, že tento krok Kremlu velké starosti nedělá.

Projekt plynovodu NordStream 2, vedoucího z Ruska do Německa po dně Baltského moře, se setkal se silnou kritikou Spojených států a části evropských zemí. Důvodem je obava, že se tak zvýší závislost Evropské unie, pokud jde o plyn, na Rusku.

Čtěte také:
Evropský parlament odmítá výstavbu Nord Stream 2
Německý politik chce zablokovat Nord Stream 2

Opozice vůči plynovodu NordStream 2 je ve Spojených státech stále živá a silná,” řekl Perry na tiskové konferenci v ukrajinské metropoli, kam přijel na inauguraci nového prezidenta VolodymyraZelenského.

Senát Spojených států návrh zákona schválí, Sněmovna reprezentantů ho potvrdí a pak ho dostane prezident, který to podepíše, a budou sankce za NordStream 2,” prohlásil přesvědčivě ministr.

Putinův mluvčí DmitrijPeskov v reakci na Perryho slova řekl, že Kreml je přesvědčený o tom, že stavba plynovodu bude dokončena bez ohledu na možné restrikce Spojených států. Poukázal mimo jiné na skutečnost, že se jedná o mezinárodní projekt, který je už z nemalé části realizován.

Je to mezinárodní projekt, kterého se účastní celá skupina mocných mezinárodních gigantických společností. Projekt je už z velké části realizován, zajištěno je z velké části financování, dost rychle se postupuje,” vysvětlil Peskov přesvědčení o tom, že stavba bude dokončena přes případné sankce USA. Plynovod má být hotov do konce letošního roku.

Perrym zmíněný návrh zákona předložili v úterý společně republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně JeanneShaheenová. „NordStream 2 ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a národní bezpečnost Ameriky,” zdůvodnil tento legislativní počin Cruz. „Spojené státy zkrátka nemohou dovolit Rusku ovládnout energetickou budoucnost Evropy,” dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje