Americké Vánoce jsou energetickou bombou

Vánoce 1

Vánoční světelná výzdoba, v níž si tak libují americké domácnosti, spotřebovává víc energie, než například Salvador, Etiopie nebo Tanzanie za celý rok.

Z údajů Střediska pro globální rozvoj vyplývá, že jasná světla rozvěšená po stromech, střechách a trávnících amerických domů každý rok spotřebují zhruba 6,63 miliardy kilowatthodin. To je množství energie, ze kterého by dokázalo fungovat třeba 14 milionů ledniček, napsal server IHNED.cz.

V porovnání s tím celý Salvador ročně spotřebuje 5,35 miliardy kWh, Etiopie 5,3 miliardy kWh a Tanzanie 4,81 miliardy kWh. Vánoční osvětlení ve Spojených státech odčerpává z celkové roční spotřeby elektřiny jenom 0,2 procenta.

Čtěte také:
Hornické vánoční tradice v Sasku žijí
Hillary Clintonová veřejným nepřítelem horníků

Významnou část energie obstarává v USA stále ještě uhlí, i když jeho podíl má v příštích letech klesat. Nyní je to zhruba 40 procent, roce 2040 by to mělo být o 6 procent méně. Na úkor uhlí mají posilovat především zemní plyn a obnovitelné zdroje. Američtí těžaři uhlí se nyní nacházejí ve velmi složité situaci. Jsou zadlužení až po uši a navíc je drtí zahraniční konkurence. K tomu všemu se stále zpřísňují předpisy kvůli omezení skleníkových plynů a toxických emisí. Řada uhelných elektráren v USA přešla na zemní plyn. Budoucnost americké energetiky bude nejspíš jedním z klíčových vnitropolitických témat prezidentských voleb, které se uskuteční v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat:
Těžař: Obama nás likviduje
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra