Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR

Doba čtení:2 m, 5 s

Důl Paskov. Foto: OKD

Těžební společnost NWR, která zítra ráno oznámí hospodářské výsledky za první pololetí, dál drtí propad cen koksovatelného uhlí. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by tržby NWR měly v pololetí meziročně klesnout o 17,4 procenta na 286,2 milionu euro (zhruba 7,7 miliardy korun). Firma by měla za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenat čistý zisk 3,9 milionu euro (asi 105 milionů korun), zatímco loni vykázala ztrátu téměř 57 milionů eur.

„Překvapení z prvního čtvrtletí, kdy NWR oznámila čtvrtletní čistý zisk, se ve druhém čtvrtletí nebude opakovat. Pololetí by mohlo být ziskově ještě v mírném plusu,“ míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Pololetí by mohlo být ziskově ještě v mírném plusu

Podle Hatlapatky zůstává NWR v obtížné ekonomické situaci. Podmínky na trhu se v posledních měsících spíše ještě zhoršily (pokles cen uhlí na trzích) a nadcházející hospodářské výsledky na těchto základních faktech zřejmě nic nezmění. „Poměr růstového potenciálu a rizik tak zůstává z našeho pohledu u NWR stále nepříznivý,“ dodal Hatlapatka.

Čtěte také: NWR vytěžila a prodala méně uhlí

„Klíčovým bodem pro budoucnost společnosti bude vývoj hotovostních toků, počítáme s určitým dalším poklesem hotovosti ke konci pololetí. NWR se snaží kontrolou nákladů a výdajů dospět v tomto roce k vyrovnanému cash flow i přes přetrvávající nízké ceny uhlí na trzích. Největším rizikem odhadů je podle našeho mínění kalkulace finančního výsledku a efektivní sazby daně z příjmů,“ uvedl Hlinomaz.

Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty by měl management NWR potvrdit cíl na těžbu ve výši 7,5 až osm milionů tun uhlí. Těžba uhlí, jak koksovatelného, tak elektrárenského, v meziročním srovnání klesla. Cena koksovatelného uhlí je sice o 13,1 procenta vyšší než před rokem (95 EUR/t a 84 EUR/t), to ale nemůže kompenzovat nižší produkci a pokles ceny elektrárenského uhlí, dodal Trampota.

NWR je jediný tuzemský těžař černého uhlí. Firma, která je vlastníkem černouhelné firmy OKD, těží koksovatelné uhlí pro zpracování v ocelárenském průmyslu a energetické uhlí pro elektrárny a další průmyslové podniky.

Nízké ceny uhlí trápí také polské těžaře. Například firma Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), která je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, sníží do konce příštího roku počet zaměstnanců o 2900. JSW chce ušetřit na nákladech zhruba 980 milionů korun ročně, a vyrovnat se tak s rekordně nízkými cenami uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR
Bude Polsko šancí pro české horníky?
Mládek je znepokojen situací v OKD