ANO jde v Bílině proti Babišovi

Uhelná sloj na lomu Bílina. Foto: Severočské doly

Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítá rušit limity, bílinské ANO jde do nové koalice s cílem těžit hnědé uhlí na severu Čech dál. V Bílině se po opakovaných volbách rýsuje nová koalice, v níž zasednou zastupitelé za ANO. Na celostátní úrovni přitom ANO další těžbu uhlí za limity zpochybňuje. Napsala to severočeská Mladá fronta DNES.

Bílině by příští čtyři roky měla vládnout vítězná KSČM spolu s hnutími ANO a Nezávislí v Bílině – HNHRM. Trojice nyní pracuje na koaliční smlouvě, aby mohlo co nejdříve zasednout ustavující zastupitelstvo. Pokud se dohodnou, budou mít v 30členném zastupitelstvu 21 mandátů.

Vznik koalice by přitom neměla ohrozit ani otázka prolomení limitů těžby hnědého uhlí, v níž KSČM a ANO nejsou na celostátní úrovni zajedno. Zatímco Babiš na zachování limitů zatím trvá, komunisté jejich prolomení jednoznačně podporují. Na facebookové stránce třetího partnera z koalice – Nezávislých v Bílině – se v pátek objevila poznámka, že limity povolební jednání komplikují. „Vyjednávání o koaliční spolupráci v Bílině je zkomplikováno na základě občanské nevole ze strany hnutí ANO vůči neprolomení limitů,“ stálo na Facebooku.

Bílinský lídr ANO Tomáš Nepomucký uvedl, že na regionální úrovni panuje v otázce limitů naprostá shoda. „Na jedné straně je názor vlády a celková energetická koncepce, na straně druhé jsou Doly Bílina. A my, jako kandidáti ANO na bílinské zastupitele, se můžeme kompetentně vyjadřovat jen k lomu Bílina, kde jsme jednoznačně pro prolomení limitů,“ řekl Nepomucký.

Připomněl, že lom má už vyřešené majetkoprávní vztahy. Nehrozí zde žádné bourání domů jako v případě Horního Jiřetína. „Určitě soucítíme názorově s kolegy z Litvínova a Jiřetína. My ale můžeme hovořit jen o lomu Bílina, kde nám prolomení nedělá problém právě proto, že neohrozí ničí majetek,“ uvedl Nepomucký. Doplnil, že Bílina je hornické město a na pokračování těžby závisí stovky pracovních míst pro lidi z města i okolí. „Za třicítku lidí na naší kandidátce říkám, aby se limity na lomu Bílina prolomily. To ale záleží jen na rozhodnutí vlády,“ řekl deníku.