ASEK by měl kontrasignovat parlament

Doba čtení:1 m, 12 s
Energy Icons ASEK

Ilustrační foto: Imagio.cz

Státní energetická koncepce (ASEK) nesmí být prosazena silou. Měl by ji proto kontrasignovat parlament, aby se nestala cárem papíru. Na dnešním semináři o ASEK to řekl poslanec Vlastimil Vozka (ANO).  Také podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce by koncepce měla být schválena politickou reprezentací. Její výhodou je, že ji začaly tvořit ODS a TOP 09 a dokončují ČSSD a ANO. Je dobré, že na tom tyto strany participovaly, dodal Šolc.

Podle Vozky je dobře, že takový materiál vznikl. Je to zásadní dokument. Nyní se mění geopolitická situace, kterou nová koncepce nereflektuje. Jako příklad zmínil ukrajinskou krizi. Kvůli ní se Česko nemůže spolehnout na dodávky plynu. „Domácí zdroje jsou jediné, na co se můžeme spolehnout,“ řekl Vozka. Dodal, že z dlouhodobého hlediska je dobrá orientace na jádro.

„Platná energetická koncepce státu již neodpovídá současným podmínkám a její aktualizace je naprosto nezbytná. Jsem velmi rád, že po intenzivní přípravě se podařilo dokončit tento dokument, který má podporu nejen zástupců českého průmyslu, ale i důležitých sociálních partnerů,“ uvedl tento týden po jednání tripartity ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Hlavním posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek. Současně musí zabezpečit nepřerušené dodávky energie v krizových situacích v rozsahu nezbytném pro fungování nejdůležitějších složek státu a přežití obyvatelstva.