Předlouhá pohádka o koncepci

Ilustrační foto: Imagio.cz

Debata o surovinové politice a energetické koncepci by měla skončit do poloviny roku. Po dnešní poradě ekonomických ministrů, které se účastnili i zástupci tripartity, to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Také podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka by vláda měla dodržet dohodu z tripartity, o tom, že surovinovou koncepci dokončí do 30. června. Její součástí má být i debata o možném prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí. Informaci přinesla ČTK.

Rozhodnutí v této oblasti podle premiéra ovlivní rozvoj průmyslu a zaměstnanost na léta dopředu. „Já myslím, že ta debata o aktualizaci energetické koncepce, o surovinové politice a dalším rozvoji využití jádra v České republice bude komplikovanější z časového hlediska, než jsme na začátku předpokládali. Ale počítáme s tím, že bychom ji ukončili v první polovině letošního roku,“ řekl ČTK a České televizi Sobotka.

„Považujeme především za důležité, aby všechny tři materiály byly projednány zároveň, protože jsou vzájemně propojené – tedy aktualizace státní enenergetické politiky, surovinová politika i akční plán rozvoje jaderné energie v Česku,“ sdělil serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Informaci premiéra, že o surovinové politice a energetické koncepci bude rozhodnuto na úrovni vlády letos kolem poloviny roku, vítají Severočeské doly. „Oba dokumenty obsahují záměr korekce limitu na dole Bílina, který je bezkonfliktní a má podporu okolních měst a obcí, protože v případě postupu za limit na dole Bílina nedojde k žádnému bourání lidských obydlí,“ sdělil serveru iUHLI.cz čen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Rozhodnutí o korekci limitu těžby na dole Bílina podle něj umožní včasné zpracování komplexních dokumentací nutných pro to, aby těžba mohla pokračovat bez omezení v plné kapacitě lomu i po roce 2020. Dodal, že uhlí z lomu Bílina je klíčové pro teplárenství a více než 70 procent produkce uhlí z lomu Bílina slouží pro výrobu tepla a kombinovanou výrobu tepla a elektřiny.

Porada ekonomických ministrů, jíž se účastnili například zástupci resortů financí, práce a sociálních věcí nebo dopravy, dnes probírala také plnění závazků z akčního plánu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti.