Doba čtení:1 m, 39 s
Katar je největším světovým vývozcem LNG. Foto: wikipedia.org

Katar si za necelý rok zajistil druhou velkou dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) do Číny. Společnosti China National Petroleum Corporation (CNPC) a QatarEnergy podepsaly 27letou dohodu o dodávkách čtyř milionů tun LNG ročně. Asie se tak dostala do čela závodu o zajištění dodávek plynu z rozsáhlého katarského projektu rozšíření těžby, upozornila agentura Reuters. Katar je největším světovým vývozcem LNG.

CNPC rovněž získá majetkový podíl v rozšíření katarského projektu LNG North Field East. Podíl odpovídá pěti procentům jednoho vlaku LNG s kapacitou osm milionů tun ročně.

Dnes podepisujeme dvě dohody, které posílí naše silné vztahy s jedním z nejdůležitějších trhů s plynem na světě a klíčovým trhem pro katarské energetické produkty,“ řekl v prohlášení šéf QatarEnergy Saad Kaabí.

V listopadu podepsala QatarEnergy stejnou 27letou dohodu s čínským státním plynárenským gigantem Sinopec. Také Sinopec získal majetkový podíl odpovídající pěti procentům jednoho vlaku LNG o kapacitě osm milionů tun ročně.

Síkela: Plynové zásobníky budou do zimy plné

Asie má zájem o dlouhodobé smlouvy na LNG a předstihla Evropu v zajišťování dodávek z katarského dvoufázového plánu expanze produkce. Díky plánu má Kataru do roku 2027 vzrůst kapacita zkapalňování na 126 milionů tun ročně z nynějších 77 milionů tun.

Dohoda je pro QatarEnergy již třetí dohodou o dodávkách LNG z plánovaného projektu rozšíření do Asie. Kaabí dodal, že o majetkových podílech při expanzi jedná také s dalšími asijskými kupci.

Od začátku války na Ukrajině se zvýšil zájem o LNG. Zejména Evropa potřebuje obrovské množství plynu, které by jí pomohlo nahradit ruský potrubní plyn, který dříve tvořil téměř 40 procent jejího dovozu. Loni v listopadu se Německo dohodlo s QatarEnergy na dodávkách až dvou milionů tun LNG ročně, a to od roku 2026 po dobu nejméně 15 let.

O dodávky LNG z Kataru usiluje také Česká republika. Loni v říjnu o nich jednal český premiér Petr Fiala s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním.