Doba čtení:1 m, 18 s
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely pro rychlé plnění hrají zásadní roli úspory ve spotřebě. Foto: Facebook Jozef Síkela

Tuzemské zásobníky plynu jsou v současnosti naplněny z více než 70 procent, je v nich přes 2,5 miliardy metrů krychlových plynu. Na twitteru to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Aktuální tempo jejich naplňování je podle něj dostatečné k tomu, aby se zásobníky před zimou úplně naplnily.

Zásobníky se postupně plní už několik týdnů. Podle ministra pro rychlé plnění hrají zásadní roli úspory ve spotřebě. „Letos jsme oproti minulému, velmi úspornému roku ušetřili už více než půl miliardy kubíků a oproti roku 2021 dokonce přes 1,5 miliardy kubíků,“ uvedl Síkela. Zároveň apeloval na pokračování v úsporách.

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh v předchozích dnech klesly pod 25 eur (zhruba 590 Kč) za megawatthodinu (MWh) a dostaly se tak na dvouleté minimum. Podle Síkely by se zlevňování plynu na burze mělo postupně projevovat v cenách pro koncové zákazníky.

Plyn zlevňuje, poptávka ale neroste

Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let. Celkově ho Češi spotřebovali 7,544 miliardy metrů krychlových, což bylo meziročně o pětinu méně. Češi navíc pokračují v rekordních úsporách plynu i letos, v prvním čtvrtletí letošního roku snížili spotřebu meziročně o 14,4 procenta. Celkem tak spotřebovali 2,52 milionu metrů krychlových plynu, což je nejméně od roku 2001, odkdy se vedou statistiky.

Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především loňské zdražování energií a teplé počasí.