Doba čtení:1 m, 48 s
Planeta za současného stavu technologií nemá dostatek surovin a energie k tomu, aby uhelné a plynové elektrárny a auta se spalovacím motorem plně nahradily nové, bezemisní zdroje a dopravní prostředky. Foto: pixabay.com

Cena plynu na burze v Nizozemsku se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za poslední dva roky Nízké ceny plynu ale zatím v Evropě nevyvolávají nárůst poptávky v průmyslu, kterou loni uzemnily naopak vysoké ceny energií. Podle některých je dost možné, že část úbytku v poptávce bude trvalá, napsaly Novinky.cz.

„Kvůli vysokým cenám energií v Evropě se mnoho průmyslových odvětví, zejména těch náročných na spotřebu plynu, buď zhroutilo, nebo se přesunulo mimo Evropu. Tato odvětví se nevrátí, i když ceny energií klesnou,“ řekla Bloombergu vedoucí pracovnice neziskové organizace Globálního energetického centra ve Washingtonu Brenda Shafferová.

V pátek se velkoobchodní cena plynu s kontraktem na dodání v červnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu dostala pod hranici 25 eur (590 Kč) za megawatthodinu (MWh). To je nejnižší hodnota od května 2021.

Bez uhlí, jádra a zbraní. Jen tak prý zvládneme budoucnost

Jaké jsou hlavní důvody toho, proč je plyn nyní tak levný? Hlavní alternativou za ruský potrubní plyn se pro Evropu stal dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze zámoří. Ačkoliv LNG zatím plně nenahradí výpadek z Ruska, tak objem dodávek se i díky otevírání nových terminálů postupně zvyšuje. V zimě navíc pomohlo příznivé počasí, což v kombinaci s apelem na veřejnost ohledně úspor snížilo celkovou spotřebu. Výsledkem toho je, že Evropská unie má momentálně plynové zásobníky plné ze 67 procent, zatímco pětiletý průměr v tomto období se pohybuje jen kolem 50 procent.

Svou roli ale sehrála i aktuální ekonomická situace, jež vlivem inflace značně zpomalila. Ta vůbec největší v EU – německá – se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Odrazem utlumené ekonomiky je hluboký propad ve výrobě, který mj. znamená omezení spotřeby energií. Nedávné oživení čínské ekonomiky se také poněkud zpomalilo, a pokud tamní poptávka po LNG bude slabší, je možné, že se cena dostane i pod 20 eur/MWh, píše Bloomberg s odvoláním na analytiky společnosti Energy Aspects.