Doba čtení:2 m, 35 s

Jak může někdo věřit tomu, že emise sníží odstavením bezemisních zdrojů? Nebo tomu, že gangsteři a teroristi budou dodržovat zákazy vlastnit automatické zbraně, nebo jen nože?

Je většina politiků a menšina veřejnosti tak strašlivě odtržená od reality, nebo „jen“ v zajetí své politické víry? Či spíše v zajetí politické korektnosti, kterou si před tím sami nastavili? Protože jinak se těžko hledá vysvětlení pro jejich kroky.

V Německu došlo v poslední době ke dvěma medializovaným útokům nožem. Za oběma stojí migranti z islámských zemí. A s jakým nápadem přijde spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD)? „Měli bychom uvažovat o zákazu nože ve veřejné dopravě, v autobusech a vlacích. Vždyť každý, kdo cestuje letadlem, si s sebou nesmí vzít nůž,“ citoval ministryni web týdeníku Echo24 (zde). Podle ministryně by mohly řešením být i zóny beze zbraní v některých městských oblastech. Ještě před ministryní s nápadem na zóny beze zbraní přišel prezident Spolkového kriminálního úřadu Holger Münch.

Za komunistů mohla Veřejná bezpečnost kontrolovat a prohlížet kohokoli kdykoli a přesto, kdo chtěl, vražednou zbraň si opatřil. Ostatně v kriminálech jsou také zakázané jakékoli zbraně. A kolik nožů či předmětů plnících stejný účel se v celách při velkých kontrolách najde? Zákaz tohoto typu vždy respektují jen zákona dbalí občané. Což nejsou ti, jež se vydali na dráhu gangstera, mafiána, nebo islámského, či jiného teroristy. Velká Británie už je zákazy nožů proslulá a přesto je tam do sebe navzájem mladí „gangsta“ zapichují.

Proč nás vláda nehájí?

A tím se dostáváme ke klimatismu a energetice.

V této oblasti totiž – opět – větší část politiků a menší část lidí zavedla úzus, že kritizovat i zjevné nesmysly je špatně. Že jediným měřítkem je progresivnost nápadu, nikoli jeho smysluplnost, nebo ekonomičnost. Takže se zakazují uhelné elektrárny v členských státech EU, ale ty asijské nerušeně fungují a každou chvíli se k nim přidávají další. EU, v deklarované snaze „zachránit klima“, drasticky omezuje firmy a občany na svém území, ale celkové světové emise stále stoupají. Asi proto si Němci odstavili poslední jaderné, tedy jediné bezemisní a zároveň kontinuálně dodávající zdroje… Takže kýžený efekt „pro klima“ se jaksi nedostavuje, že.

Což ovšem znamená jen to, že je potřeba ještě víc a ještě rychleji přitáhnout šrouby klimatu dbalým Evropanům (aktuálně zdražit teplo, dopravu a nasadit „uhlíková“ cla). Nikdo jiný si ty šrouby totiž přitáhnout nenechá. Je paralela s nápady na nic neřešící zákaz nožů jen čistě náhodná?

Nebo je to součást promyšlené strategie jak zakázat lidem co nejvíc toho, v čem je přirozené se rozhodovat samostatně, podle potřeby a možností? V Německu je problém mít k sebeobraně pepřový sprej. Bude tam brzy problém mít petrolejku? Opravdu pak bude svět lepší? A necháme si to všechno od Němců nadiktovat také?

Mimochodem, první německá zóna bez nožů byla zavedena v roce 2018 v Lipsku. Nyní má být postupně zrušena. I proto, že lidé tam za klíčové problémy považují prodej drog, znečišťování životního prostředí a porušování dopravních předpisů. Ne nože v kapsách normálních lidí. Mohlo by to znamenat, že se zanedlouho začneme zase konečně zabývat skutečně důležitými věcmi, včetně ochrany životního prostředí a přestaneme vést k ničemu nevedoucí boj proti oxidu uhličitému?