Německé soláry jsou drahé i po aukci
Německo má za sebou první aukci, v níž výši podpory solárních elektráren neurčovali úředníci, ale soutěž mezi investory. O možnost postavit 150 megawattů solárních parků na volných plochách se utkalo 170 projektů. Očekávané zlevnění, které si politici od aukce slibovali, se však nekoná. V průměru nyní Němci platí za kilowatthodinu sluneční elektřiny přibližně 30 centů. Za rok je stojí podpora fotovoltaiky zhruba deset miliard eur. Napsal deník E15.
Podle spolkového ministerstva hospodářství nabídka výrazně překonala poptávanou kapacitu. Uspějí projekty, které budou požadovat nejnižší podporu. Výrazné zlevnění nových slunečních elektráren, které mají aukce do budoucna přinést, zatím vidět není.
Oficiální výsledky aukce zatím Spolková agentura pro síťová odvětví (BNetzA) nezveřejnila. Náměstek ministra hospodářství Reiner Baake nicméně pro PV-Magazine naznačil, že investory požadovaná cena elektřiny se v aukci pohybovala od devíti do deseti centů za kilowatthodinu.Zelený bonus pro velké solární parky je podle PV-Magazine 9,02 centu za kilowatthodinu. Aukce se mohli účastnit investoři s projekty s výkonem od 100 kilowattů do deseti megawattů, umístěnými podél dálnic nebo na pozemcích, které už neslouží původnímu účelu.
Česká republika se v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie EU zavázala do roku 2020 pokrývat z těchto zdrojů 13 procent výroby elektřiny. Obnovitelné zdroje ale nejsou bez finanční podpory rentabilní, bylo třeba vytvořit systém dotací. Pro solární elektrárny byla systém nastaven nešťastně. Vedlo to k enormnímu rozšíření solárů v Česku, kde ale není výrazná intenzita slunečního záření. Solární boom v Česku nastartovalo v roce 2008 stanovení příliš vysokých výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren.
Související články