Doba čtení:2 m, 43 s
Hlubinný uhelný důl Summit Mine 14 se otevře na východních svazích Skalistých hor nedaleko městečka Grande Cache v kanadské Albertě. Ilustrační snímek: pixabay.com

Australská těžební společnost Valory Resources otvírá hlubinný uhelný důl Summit Mine 14 na východních svazích Skalistých hor nedaleko městečka Grande Cache v kanadské Albertě. Mnozí obyvatelé se ptají, jak projekt dostal zelenou a zda bude pro komunitu skutečně přínosem.

Místní obyvatele Grande Cache překvapila zpráva, že důl Summit Mine 14, na který se nevztahuje albertská uzávěra na těžbu uhlí ve Skalistých horách, je připraven zahájit produkci. Členové komunity Grande Cache říkají, že se o plánech na otevření dolu nedozvěděli, napsal server thenarwhal.ca.

Projekt hlubinné těžby uhlí s názvem Summit Mine 14 v tichosti vzkřísila australská těžební společnost Valory Resources a mnozí obyvatelé dávají najevo překvapení a znepokojení. Navzdory slibům společnosti o ekonomických výhodách místní podnikatelé naznačují, že rozvíjející se místní ekoturistický průmysl může být v rozporu s dalším rozvojem uhelného průmyslu, a vznášejí otázky ohledně dopadů dolu na životní prostředí.

Nedomyšlený ekologismus drancuje kanadské lesy

Místo navrhovaného uhelného dolu, nedaleko pramenů řeky Smoky River, je hustě porostlé jehličnany a slouží jako biotop pro ovce rohaté a losy. Tato divočina je součástí ekosystému východních svahů, který se stal středem intenzivních protestů, když provinční vláda navrhla otevřít její velkou část pro těžbu uhlí v roce 2020.

Projekt Summit Coal Mine 14 se bude nacházet čtyři kilometry severovýchodně od Grande Cache na zalesněném vrcholu Grande Mountain, který je oblíbený mezi turisty, jezdci na koních a sněžnými skútry. Důl 14 by na hoře vytvořil plochu o rozloze 53,5 hektaru a na povrch by prorazil 91 vrtů, čímž by nakonec vznikla podzemní plocha o rozloze 512 hektarů. Společnost chce po dobu devíti let denně vytěžit 3 562 tun uhlí, které bude v nákladních automobilech přepravováno do závodu na zpracování uhlí v nedaleké elektrárně HR Milner Generating Station, odkud bude následně po železnici přepravováno na vývoz do Asie a použito při výrobě oceli.

Ačkoli vláda Alberty nakonec v reakci na odpor veřejnosti své rozhodnutí otevřít východní svahy těžbě uhlí zrušila, podle ochránců přírody Důl 14 proklouzl.

Kanadský uhelný důl Donkin asi znovu otevřou

Ministr životního prostředí a klimatických změn Steven Guilbeault koncem loňského roku žádosti o přezkoumání Dolu 14 zamítl s tím, že o konzultace s domorodými národy se postarají jiné kanály, například provinční legislativa a další federální povolení.

Společnost, která stojí za Dolem 14, tvrdí, že projekt bude mít omezený dopad na životní prostředí, a odvolává se na využití stávající infrastruktury, jako je závod na zpracování uhlí a železnice, na podzemní provoz a na záměr recyklovat vodu a materiály, „kde to bude možné“. Hodlá zapojit a konzultovat komunity původních obyvatel „pro vzájemný prospěch, včetně pracovních míst, zakázek a přímého vlastnictví prostřednictvím investic“.

Důl přinese obci 600 přímých a nepřímých pracovních míst a poskytne peníze prostřednictvím licenčních poplatků, daní a dalších cest. A zastánci Dolu 14 tvrdí, že projekt má i další výhody. Vzhledem k tomu, že důl bude produkovat metalurgické uhlí pro výrobu oceli, společnost jej účtuje jako „nezbytný pro dosažení cílů Kanady v oblasti přechodu na čistou energii a rozvoje nové, zelené ekonomiky“, přičemž poznamenává, že ocel je nezbytná pro infrastrukturu čisté energie, jako jsou větrné turbíny.