Australané zmařili nelegální prodej uhlí a zbraní

Podle australských vyšetřovatelů měly zisky z nelegálního obchodování sloužit severokorejskému režimu. Foto: wikipedia.org Bjørn Christian Tørrissen

Devětapadesátiletý Australan Chan Han Choi  byl zatčen za to, že údajně působil jako ekonomický agent pro Severní Koreu a pokoušel se prodat raketové součástky a uhlí na černém trhu.

„Věříme, že se tento muž podílel na pokusu o prodej raketových komponentů ze Severní Koreje jiným subjektům v zahraničí a v rozporu s mezinárodními sankcemi se tak pokoušel získat příjmy pro vládu v Severní Koreji,” uvedl australský policejni komisař Neil Gaughan pro Australian Broadcasting Corporation.

Čtěte také:
Uhelný projekt v Austrálii vadí Greenpeace
Těžba uhlí se v Blair Athol rozběhla naplno

Úřady tvrdí, že se Chan pokoušel vedle raketových komponentů zprostředkovat rovněž prodej uhlí do Vietnamu a Indonésie. Gaughan uvedl, že zisk z prodeje mohl dosahovat částky v řádu desítek milionů dolarů.

Tento muž byl věrným agentem Severní Koreje, který věřil, že jedná, aby sloužil nějakému vyššímu vlasteneckému účelu. Myslím, že by byl ochoten prodávat cokoliv, aby získal peníze pro severokorejskou vládu,” uvedl Gaughan.

Chan žije v Austrálii více než 30 let, ale úřady se domnívají, že původně pochází z Jižní Koreje. Chan, který byl vyšetřován již dříve, čelí trestu odnětí svobody až na 10 let

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte