Doba čtení:1 m, 14 s
Uhlí se stále podílí na výrobě australské elektřiny přibližně 60 procenty. Foto: wikipedia.org

Podle australské ministryně pro zdroje Madeleine Kingové je třeba obnovit provoz nyní odstavených uhelných elektráren, aby se zmírnila energetická krize v zemi. „Ve velmi krátkém časovém horizontu potřebujeme, aby byly znovu uvedeny do provozu uhelné elektrárny, protože to je právě teď chybějící kousek skládačky,“ řekla Kingová v úterý rozhlasové stanici ABC.

Došlo k neplánovaným odstávkám z mnoha důvodů, mnohé z nich jsou mimo kontrolu těchto provozovatelů – a já to akceptuji – ale doufám, že dělají vše pro to, aby se i tento zdroj energie zprovoznil,“ vysvětlila ministryně.

„Je to 30 procent energetické kapacity vyřazené z mixu kvůli nepředvídatelným okolnostem. Jsou to samotné uhelné společnosti a provozovatelé elektráren, kteří potřebují, aby se tyto elektrárny vrátily do provozu,“ vysvětlila Kingová současnou situaci.

Jaká budoucnost čeká australské uhlí?

Uhlí se stále podílí na výrobě australské elektřiny přibližně 60 procenty. Austrálie je největším světovým vývozcem metalurgického uhlí a druhým největším vývozcem energetického uhlí. Podle nejnovější čtvrtletní zprávy federální vlády o zdrojích a energetice se australské uhlí stane druhou komoditou, jejíž roční vývoz překročí hranici 100 miliard dolarů. Zpráva uvádí, že kombinovaný vývoz uhlí by měl v tomto finančním roce dosáhnout rekordní hranice 110 miliard dolarů. Ze zprávy vyplývá, že australský vývoz metalurgického uhlí by měl podle prognózy vzrůst ze 171 milionů tun v rozpočtovém roce 2020-21 na 184 milionů tun v roce 2026-27.