Jaká budoucnost čeká australské uhlí?

Austrálie je největším světovým vývozcem metalurgického uhlí a druhým největším vývozcem energetického uhlí. Foto: wikipedia.org

Vítěz australských voleb labourista Anthony Albanese povede Austrálii novým směrem a od toho původního se odchýlí zejména v klimatické politice. Budoucí premiér řekl, že se Austrálie stane velmocí v oblasti obnovitelné energie. Co čeká uhlí?

Nějaké rychlé veletoče se evidentně konat nebudou. I když Albanese v kampani kladl na ekologická témata velký důraz, výzvy omezit využívání uhlí nebo zablokovat otevírání nových uhelných dolů zatím odmítl.

Není se co divit, a to hned z několika důvodů. Uhlí se stále podílí na výrobě australské elektřiny přibližně 60 procenty. Prakticky celý svět nyní řeší energetickou krizi. Ceny všech energií i suroviny jsou nesmírně vysoké. Uhlí je tak pro Austrálii nejen důležitá komodita pro výrobu elektřiny i hutní průmysl, ale rovněž vysoce zajímavý exportní artikl, který přináší do australské ekonomiky zásadní ekonomický benefit.

Queensland vylučuje uzavření uhelných elektráren

Austrálie je největším světovým vývozcem metalurgického uhlí a druhým největším vývozcem energetického uhlí. Podle nejnovější čtvrtletní zprávy federální vlády o zdrojích a energetice se australské uhlí stane druhou komoditou, jejíž roční vývoz překročí hranici 100 miliard dolarů. Zpráva uvádí, že kombinovaný vývoz uhlí by měl v tomto finančním roce dosáhnout rekordní hranice 110 miliard dolarů. Ze zprávy vyplývá, že australský vývoz metalurgického uhlí by měl podle prognózy vzrůst ze 171 milionů tun v rozpočtovém roce 2020-21 na 184 milionů tun v roce 2026-27.

Lze předpokládat, že Austrálie bude hodně investovat do obnovitelných zdrojů. Zejména pro solární elektrárny má výborné podmínky v podobě ohromných nezalidněných ploch a mnoha slunečných dní. Australanům je však jasné, že energetiku nelze změnit z roku na rok. Navíc drtivou většinu solárního byznysu od těžby vzácných kovů až po výrobu fotovoltaických panelů ovládá Čína, s níž má Austrálie velmi napjaté vztahy. Významné slovo bude vzhledem k objemu vývozu uhlí mít i ekonomika. A labouristé nepochybně budou řešit i sociální aspekty. Těžební průmysl v Austrálii zaměstnává tisíce lidí. Uvážlivý přístup nové vlády je tak logický.